НИЈЕ ЛАКО СРБИМА У РЕГИОНУ : Др Чедомир Антић о политичким правима сународника у другим земљама (ВИДЕО)
ГОВОРЕЋИ у Културном центру Новог Сада о српском народу у региону, историјским дешавањима и проблемима са којима се суочавамо, историчар др Чедомир Антић истакао је да већ седамнаест година учествује у писању годишњих извештаја о политичким правима српског народа у осам суседних држава и једној територији под заштитом Уједињених нација.
Др Чедомир Антић /Фото КЦНС
У прошлом времену више од две трећине Срба живело је изван граница Србије, а данас око 40 одсто становништва Србије директно је пореклом из тих крајева. У земљама које аутор наводи, током протеклих деценија вршено је насиље над Србима, обесправљивани су, иако су сличне проблеме доживљавали и у прошлости. Коначно, ти крајеви су важни за српску културу и српску историју.
Антић ставља акценат на Хрватску, Црну Гору, Босну и Херцеговину, али и друге околне државе. Укидање права народа у њима подразумева притисак на нашу политику, на саме темеље нашег идентитета.
- То се показало деведесетих година, као и у Другом светском рату и ратовима који су претходили. Ово питање, наизглед, је било ад акта током комунистичког раздобља. Крајем осамдесетих и велике демократске силе су на сваки начин покушавале Србима да оспоре то питање. Србија је ушла у једну велику кризу због питања права српског народа током деведесетих година.-навео је Антић.
Од две хиљадитих, каже даље др Антић, Србија по први пут, од времена пре Другог светског рата, има политику према српском народу у региону, дакле не само у бившој Југославији, већ на Балкану и Средњој Европи. Та политика је под великим притисцима и она је више занемарена него политика према мањинама.
Предавање историчара др Чедомира Антића „Савремено Српство – српски народ у региону у 21. веку“ може се погледати на Јутјуб каналу КЦНС.
Препоручујемо
Пронађена девојчица (9) из Новог Сада: Срећан крај потраге, дете предато мајци
05. 05. 2026. у 17:22
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Кардиохирург упозорио: Ова храна гора је за ваше здравље од пушења и скраћује вам живот"
КАРДИОВАСКУЛАРНИ хирург са више од 25 година искуства, који је и сам преживео срчани удар, издао је озбиљно упозорење о свакодневним намирницама. Истиче како је ултрапрерађена храна један од водећих узрока преурањене смрти, опаснија чак и од дувана.
05. 05. 2026. у 14:46
Коментари (0)