ОДЛАЗАК ЉУБОМИРКЕ КРКЉУШ : Упокојила се чувена професорка Правног факултета и сарадник Матице српске
НА самом крају прошле године, 27.децембра, угасио се живот проф.др Љубомирке Кркљуш.Тихо и ненаметљиво како је и живела, отишла је чувена и цењена професорка и некадашњи декан Правног факултета у Новом Саду, потпредседник Матице српске и изванредни познавалац правне историје, аутономије и статуса Војводине.

Фото : Архив Војводине
Рођена је у Шајкашу 1940. године. Дипломирала је на Правном факултету у Београду 1964, магистарску тезу одбранила на истом факултету 1972, а докторску 1978.године. На Правном факултету у Новом Саду била је асистент 1965, а пензионисана је као редовни професор 2008. године.
Народ мали а поделе бројне
Неуморно је проф Кркљуш указивала на неправилности у коришћењу српског језика, нарочито у медијима и упорно наглашавала да смо малобројан народ и да , поред свих наших подела,не треба да се делимо и на - Србијанце, прекодринске, косовске, хрватске, босанске,црногорске Србе... „јер Срби су Срби где год да живе“.
Предавала је Историју држава и права народа Југославије, Историју држава и права народа Србије и Црне Горе и Правну историју српског народа, а поред тога и опциони предмет - Историја политичких и правних институција Војводине. Правну историју три године предавала је и на Правном факултету у Источном Сарајеву.На Правном факултету била је продекан и декан Факултета и проректор Универзитета у Новом Саду.
Драгоцен сарадник Новости
Поводом сто година од присаједињења области Срема,Бачке,Барање и Баната - Краљевини Србији,проф.др Кркљуш 2018.године,заједно са академиком Василијем Крестићем, била је драгоцени сарадник „Новости“ у специјалним додацима о Мајској скупштини у Сремским Карловцима и Великој народној скупштини у Новом Саду.
Бирана је и за потпредседника Матице српске и секретара Матичиног Одељења за друштвене науке и Одбора за изворе српског права САНУ.Била је и члан члан Националног савета за научни и технолошки развој Републике Србије.
У научном раду бавила се претежно правном историјом Војводине, питањем аутономије и статуса Војводине, а нарочито историјом Српског народног покрета 1848–1849. године, временом стварања заједничке југословенске државе 1918. године, као и другим темама правне историје XIX века.
Будућим генерацијама историчара оставила је више од 90 научних радова и књига „ Средишни органи власти у Српској Војводовини“Средишни органи власти у Српској Војводовини 1848 -1849“, „Константин Богдановић (1811‒1854)” и друге, али и ненадмашни уџбеник „Правна историја српског народа“ намењен студентима прве године правних факултета.
За изузетне заслуге у области јавне и просветне делатности проф. др Љубомирка Кркљуш одликована је на Дан државности Републике Србије 2022.године.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)