ПРОКРЧИЛИ НАМ ПУТ ДО СКУПИХ СУПЕРРАЧУНАРА: Научници из Србије ушли у престижно EUROHPC удружење, у којем су најразвијеније земље света
НАУЧНИЦИ из Србије ушли су у ексклузивни клуб - Европску иницијативу за рачунарство високих перформанси, EuroHPC. То им омогућава да обезбеде нове изворе финансирања за набавку опреме за рачунаре високих перформанси (HPC), али и да подстакну домаћу привреду која тиме постаје конкурентнија на светском тржишту дигиталних технологија.

приватна архива
Научници широм света тако се удружују у веће организације из практичних разлога. Пријем у чланство се оцењује по квалитету, али и по сродности - као што је Српска академија наука и уметности (САНУ) чланица удружења академија наука IAP, а групе које истражују елементарне честице чланице ATLAS-а и CMS-а, тако су се и истраживачи који користе суперкомпјутере удружили у ово престижно EuroHPC удружење. Како је реч о скупој и напредној технологији, EuroHPC је елитни клуб у чије чланство махом улазе групе из најразвијенијих земаља.
Наш научник, др Антун Балаж из Института за физику у Београду сматрао је да је и Србији ту место, па је покренуо иницијативу да се укључимо у EuroHPC. Уз подршку надлежних у држави, али и појединаца из других наших институција попут САНУ и Електротехничког факултета, успео је у томе.
- Значај овог пројекта се огледа не само у томе што нас повезује са најкомпетентнијим европским центрима за набавку опреме за рачунаре високих перформанси (НРЦ), него и што је окренут пружању подршке за примену HPC како академским институцијама, тако и јавном сектору и заинтересованим малим и средњим предузећима - каже Балаж за "Новости". - Ово је кључно за повећање њихове компетитивности и стварање нових производа и услуга за друштво засновану на знању, што је стратешки циљ наше државе. То што се Србија прошле године придружила EuroHPC нашим истраживачима отворило је могућност да учествују у пројектима који се финансирају у оквиру овог програма.
Иначе, први пројекат у коме учествују Институт за физику у Београду и Електротехнички факултет Универзитета у Београду је европска мрежа центара компетенције за HPC (EuroCC2/EuroCC4SEE) којим у Србији руководи управо наш саговорник Антун Балаж.
- Циљ пројекта је да науци, од факултета до САНУ, али и индустрији и јавној управи, учине доступним суперрачунаре и помогну у усвајању тих технологија - истиче он.
А за наш "обичај" да домаћи квалитет умањујемо у поређењу са туђим, др Балаж каже да је неправедан јер суперрачунарска инфраструктура у Србији није занемарљива и обилато се користи.
Моћни "парадокс" на Физичком
НА Институту за физику у Београду у Центру за изучавање комплексних система, налази се суперкомпјутер "парадокс", један од моћнијих суперкомјутерских центара у овом делу Европе. Њега превасходно користи научна заједница за најразличитија истраживања. Машину могу да користе научници из свих домаћих установа, од најмањих института преко свих наших факултета до САНУ и института од националног значаја. У Србији успешно ради и Дата центар у Крагујевцу, али и низ других суперрачунарских постројења и дигиталних центара.
- Наши истраживачи су изузетно компетентни у применама HPC и остварују значајне резултате чак и са изузетно скромним средствима које наша држава улаже у науку - каже др Балаж. - Међутим, имајући у виду пораст интересовања и заједнице која ће користити HPC у свом истраживачком раду, неопходно је значајно улагање у рачунарске ресурсе и инфраструктуру којима Србија располаже. Он додаје да су HPC традиционално користиле многе области физике и математике, квантна хемија, астрофизика и различите инжењерске дисциплине, док им се данас прикључују биогенетика, биомедицина и економија. Кроз примене вештачке интелигенције сада у трку улази и мноштво других научних области које се заснивају на проучавању великог броја података.

"ДА ЛИ НАС ЈЕ ТРАМП ПРЕВАРИО?" Немачки медији брује, шок у Берлину због слања америчких система "патриот" Украјини
ТО ЈЕ била велика нада у заштити од Путинових ракета: у понедељак је председник САД Доналд Трамп најавио да ће Украјини бити испоручено оружје, али да ће Европљани морати све да плате. Сада се испоставља да Немачка неће само финансирати, већ ће морати и сама да испоручи сопствену противваздушну одбрану, иако је већ сада у дефициту, пише немачки Билд.
19. 07. 2025. у 10:22

СКАНДАЛ ТРЕСЕ НЕМАЧКУ: Погледајте колико је Аналена Бербок потрошила на шминку за само три месеца
КАБИНЕТ бившег немачког канцелара Олафа Шолца издвојио је скоро 590.000 евра из јавних средстава за шминкање и уређивање изгледа државних функционера у периоду од 2022. до марта 2025. године, пише Билд позивајући се на податке немачке владе.
19. 07. 2025. у 11:16

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)