КОЛИКО ЋЕ СНЕГА ПАСТИ У ЕВРОПИ? Метеоролози објавили велику прогнозу за зиму, ови делови имаће више падавина
ОБЈАВЉЕНЕ су нове прогнозе снежних падавина за ову зиму, на које ће утицати периодично хлађење површинских температура океана, познатије као Ел Нињо. Обично се ове промене дешавају у периоду од једне до три године, преноси Sewere Weather Europe.
Фото Танјуг/АП
У поређењу са прогнозом коју су објавили прошлог месеца, нови подаци показују повећање снежних падавина у деловима САД, јужне Канаде и Европе. Прогноза је формирана коришћењем пројекција Европског центра за средњорочне и дугорочне прогнозе (ЕЦМВФ) и сличног британског модела (УКМО).
Због удаљености, Ел Нињо нема директан утицај на Европу, већ на Северну Америку. Због њега се очекују ниже температуре и зимске олује из поларних региона које ће стићи до северних и северозападних делова САД. У јужним пределима очекује се топлије и суво зимско време.
Чачак, Фото В. Илић
Источна Канада такође тренутно показује веће шансе за снежне падавине. Прогноза ЕЦМВФ показује аномалије по којима предвиђа мање или више падавина од нормалних. Када је реч о Европи, за већи део континента предвиђају исподпросечну количину снега. Међутим, важно је напоменути да нова прогноза показује више снежних падавина од претходне, изнад централне и западне Европе.
Истиче се и Скандинавија, где би могло доћи до појачаних снежних падавина због система ниског притиска и млазног тока. Најновија прогноза за децембар предвиђа мање падавина од просека на већем делу континента, иста ситуација би требало да буде и у јануару. У фебруару прогнозирају снег, али опет испод просека. За март се такође предвиђа мање снежних падавина, осим у појединим централним и јужним крајевима, који показују могућност раних пролећних падавина.
Слична је и прогноза УКМО, уз најаву слабије снежне сезоне. Предвиђају да ће већи део континента имати мање падавина него иначе, осим неких северних делова. Децембар је у минусу, а јануар неће донети веће промене у односу на претходни месец.
У фебруару би нека подручја требало да имају нормалне падавине, чак и потенцијално изнад нормале, посебно у западним Алпима. Прогноза за март показује мање падавина у рано пролеће, осим у северним пределима.
БОНУС ВИДЕО:
Препоручујемо
СТРМОГЛАВИ ПАД ТЕМПЕРАТУРЕ: Детаљна временска прогноза за новембар - дан по дан
01. 11. 2024. у 09:17
ДЕТАЉНА ПРОГНОЗА ЗА ПРВУ ПОЛОВИНУ НОВЕМБРА: Једна временска појава биће доминантна
30. 10. 2024. у 11:10
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Шта се то десило на граници Украјине и Белорусије? Зеленски бесан, прети комшијама: "Спремни смо!"
ПРЕДСЕДНИК је такође најавио да Украјина припрема неколико нових пакета санкција који ће бити уведени одмах и у блиској будућности.
03. 05. 2026. у 09:37
Коментари (0)