СИРЕНЕ, СУЗЕ И ЦВЕЋЕ - ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ: Обележено годину дана од убиства деветоро ђака београдске ОШ "Владислав Рибникар"

В. Црњански Спасојевић

03. 05. 2024. у 14:28

ПЕТАК, годину дана после: Тачно у 8.41 прекинуто је емитовање на свим телевизијама минутом ћутања. На црној позадини стајало је "Памтимо 3. и 4. мај 2023." У исто време испред београдске Основне школе "Владислав Рибникар" зачуле су се сирене.

СИРЕНЕ, СУЗЕ И ЦВЕЋЕ - ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ: Обележено годину дана од убиства деветоро ђака београдске ОШ Владислав Рибникар

Фото: АП

Тиме је и званично започело "Буђење", програм којим се обележава годишњица масовног убиства деветоро ђака и радника обезбеђења ове школе, које је устрелио школски друг, 3. маја 2023.

Толико дуго већ нема Маре Анђелковић, Бојане Асовић, Ангелине Аћимовић, Ане Божовић, Адријане Дукић, Еме Кобиљски, Катарине Мартиновић, Софије Негић, Андрије Чикића и чувара Драгана Влаховића...

Родитељи убијене деце, али и њихових школских другара, ђаци, рођаци, пријатељи, грађани Београда, почели су да долазе већ око осам сати и да пале свеће и остављају бело цвеће на месту просторно-ликовне инсталације, која је за ову прилику постављена. Она ће, како су најавили из Мултидисциплинарног тима за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства, остати све док тај Меморијални центар не буде направљен. Са обе стране, на тротоару крај инсталације, формирани су дугачки редови, док су окупљени у тишини, многи плачући, чекали да приђу школи и одају почаст страдалима.

Нешто после девет часова, колона предвођена родитељима убијених ђака кренула је ка Ташмајданском парку, ка месту где су деца одрастала. Код споменика Десанки Максимовић успостављен је Форум, у оквиру ког су чланови Мултидисциплинарног тима током дана разговарали са грађанима. Постављен је и видео-бим, на ком су приказиване фотографије страдалих. У простору Форума је и кутија за поруке, предлоге и идеје грађана, као и QР кодови који ће омогућити заинтересованима да поделе размишљања и сугестије. Прикупљен материјал користиће се као грађа у оквиру Меморијалног центра.

Јасмина Николић, представница Виктимолошког друштва Србије и члан Мултидисциплинарног тима позвала је грађане да достојанствено одају пошту жртвама, да прођу поред инсталације у Краља Милутина, положе цвеће, запале свеће, искажу тугу.

- Желимо да покренемо дискусију и говоримо о култури сећања. Позивам вас да потпишете петицију да се 3. и 4. мај прогласе Даном сећања на жртве свих масовних убистава - казала је Николић.

Психолог проф. др Александар Бауцал, такође члан Мултидисциплинарног тима, објаснио је да је Форум организован јер у току претходне године нисмо посветили довољно пажње питањима која нас и даље муче - зашто нам се десило ова трагедија, какве су њене последице и, најважније, шта треба да променимо да нам се овакве ствари у будућности не би дешавале.

- Све поруке и предлоге грађани могу да оставе у зеленој кутији и они ће постати део будућег Меморијалног центра. Кутија ће бити постављена и целе следеће недеље - казао је Бауцал.

Архитекта Братислав Тошковић из Мултидисциплинарног тима објаснио је наредне кораке у вези са успостављањем Меморијалног центра.

- Део комеморативног концепта је уметничко-просторна инсталација у Улици краља Милутина 10. То није само место где се полаже цвеће и где се сећамо жртава, већ је болна тачка у граду, која ће ту остати све док Меморијални центар не буде добио своју физиономију - казао је Тошковић.

У овом тренутку још се не зна како ће он изгледати, као ни где ће бити лоциран - у школи или на другом месту. Биће организован међународни архитектонски конкурс.

МИНИСТРИ ИСПРЕД ШКОЛЕ

ПРЕМИЈЕР Милош Вучевић и поједини министри у Влади, положили су цвеће испред ОШ "Владислав Рибникар". Вучевић, као и Славица Ђукић Дејановић, Дејан Ристић, Милица Ђурђевић Стаменковски и Томислав Момировић уписали су се и у књигу сећања испред школе.

- Очекујемо да ће пристићи 200 фантастичних идеја од којих ћемо одабрати нпр. пет, па ћемо са тим ауторима радити заједно кроз радионице или ћемо им дати смернице како бисмо желели да изоштре идеје, да бисмо изабрали коначни рад. Цео процес око конкурса могао би да траје око две године. Уколико Меморијални центар буде у школи, онда ће тај део бити јединствена амбијентална целина, а школа ће добити много боље услове за рад. Меморијални центар је нека врста кабинета, учионице за културу сећања, место за одрастање не само деце, већ и друштва - појаснио је Тошковић.

Рано поподне било је резервисано за обраћање историчарке проф. др Дубравке Стојановић, на тему значаја дијалога о меморијализацији, и списатељице Јасминке Петровић, на тему солидарности и емпатије. Комеморативни скуп завршен је у вечерњим сатима музичко-сценским програмом.

ОПОМЕНА ЦЕЛОМ ДРУШТВУ

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић положио је рано јуче ујутро цвеће у ОШ "Владислав Рибникар" и поручио да је "прошла година од незапамћене трагедије која је оставила неизбрисив ожиљак на души целе земље, али нису прошли бол, неверица и неизмерна туга".

" Пре тачно годину дана, свануло је последње школско јутро за наших девет анђела и човека који их је чувао и о њима очински бринуо", написао је председник на Инстаграм налогу будуцностсрбијеав.

Он је написао да је "иза безумног чина који је у трену угасио животе, будућност и снове Ане, Софије, Маре, Андрије, Бојане, Ангелине, Еме, Катарине, Адриане и њиховог чика-Драгана, остала празнина, али и страшна опомена целом друштву да свим снагама чувамо нашу децу од сваког зла, опасности и претње".

"На то нас обавезују њихови снови и све оно што су могли да постану", навео је Вучић, и истакао да ћемо учинити "све да се као земља уздигнемо после овог ужаса који нас је задесио".

- Изражавам искрено и најдубље саучешће породицама убијених. Нека почивају у миру - речи су председника Србије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом