УСКОРО КОНКУРС ЗА МЕМОРИЈАЛНИ ЦЕНТАР, ПОТПИСИВАЊЕ ПЕТИЦИЈЕ ЗА ДАН СЕЋАЊА: Програм обележавања прве годишњице масовног убиства у "Рибникару"

В.Ц.С.

03. 05. 2024. у 11:48

Позивам све грађане да достојанствено одамо пошту жртвама 3. маја прошле године у ОШ "Владислав Рибникар", рекла је Јасмина Николић, представница Виктимолошког друштва Србије и члан Мултидисциплинарног тима за успостављање Меморијалног центра у знак сећања на жртве масовног убиства, на Форуму организованом поводом обележавања годишњице страдања деветоро ђака и радника обезбеђења у ОШ "Владислав Рибникар", у Београду, прошле године.

УСКОРО КОНКУРС ЗА МЕМОРИЈАЛНИ ЦЕНТАР, ПОТПИСИВАЊЕ ПЕТИЦИЈЕ ЗА ДАН СЕЋАЊА: Програм обележавања прве годишњице масовног убиства у Рибникару

V.C.S.

Док су на видео-биму емитоване слике страдале деце ona je позвала грађане да прођу поред инсталације у Краља Милутина 10, положе цвеће, запале свеће, искажу тугу и одају почаст жртвама.

- А затим нека дођу до Ташмајдана, до Форума, код споменика Десанки Максимовић, где ће чланови Мултидисциплинарног тима током дана разговарати са њима и разменити мисли и идеје како се сећамо 3. маја прошле године, шта ћемо урадити у будућности, шта ћемо урадити везано за Меморијални центар. Желимо да покренемо дискусију на ову важну тему и говоримо о култури сећања. Позивам вас и да потпишете петицију да се 3. и 4. мај прогласе Даном сећања на жртве свих масовних убистава. Важно је да данас и сутра достојанствено одамо почаст свим жртвама у Београду, Малој Дубони и Орашју - казала је Николић.

Психолог проф. др Александар Бауцал, такође члан Мултидисциплинарног тима, објаснио је да је Форум организован јер у току претходне године нисмо посветили довољно пажње питањима која нас и даље муче - зашто нам се десило ова трагедија, какве су њене последице и, најважније, шта треба да променимо да нам се овакве ствари у будућности не би дешавале или бар да се смањи вероватноћа да се оне десе.

- Форум је замишљен као заједнички простор за разговор грађана са члановима Мултидисциплинарног тима, самих са собом или са пријатељима са којима дођу, а све поруке и предлоге које имају могу да оставе у зеленој кутији. Идеје које будемо у њој нашли остаће као део будућег Меморијалног центра. Кутија ће бити постављена не само у току дана, већ и целе следеће недеље. Грађани могу на интернету да пронађу и линк и потпишу петицију да се установи Дан сећања - казао је Бауцал.

Архитекта Братислав Тошковић из Мултидисциплинарног тима објаснио је даље кораке који ће бити предузети у вези са успостављањем меморијалног центра.

- Успели смо да организујемо дан комеморације, који омогућава да се на достојанствен начин ода пошта убијеној деци. Део тог комеморативног концепта је уметничко-просторна инсталација у Улици краља Милутина 10. Желели смо да остваримо услове да се на артикулисан начин може доћи, одати пошта, положити цвеће, упалити свећа, уписати се у књигу сећања. Тема нас је увукла у емотивни вртлог, па смо почели да размишљамо како да додамо многа симболична значења свему овоме. То није само место где се полаже цвеће и где се сећамо жртава, већ је једна болна тачка у граду, која ће ту остати све док Меморијални центар не добије своју физиономију. Он креће управо од Форума, где желимо да успоставимо веома широк дијалог око осмишљавања центра, да би из дијалога могла да се отелотвори архитектура - казао је Тошковић.

У овом тренутку још се не зна како ће изгледати меморијални центар, као ни где ће он бити лоциран - у школи или на другом месту. Тошковић је најавио међународни архитектонски конкурс:

- Очекујемо да ће пристићи 200 фантастичних идеја од којих ћемо одабрати нпр. пет, па ћемо са тим ауторима радити кроз радионице или ћемо им дати смернице како бисмо желели да изоштре идеје да бисмо изабрали коначни рад. Цео процес око конкурса би могао да траје око две године. Уколико меморијални центар буде у школи, онда ће тај део бити јединствена амбијентална целина, а школа ће добити много боље услове за рад. У школама се узгаја наша будућност, а у овој школи, осим што се сећамо деце која су убијена, гледамо и у будућност. Меморијални центар је нека врста кабинета, учионице за културу сећања, место за одрастање не само деце, већ и друштва - појаснио је Тошковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ЊУЈОРК ТАЈМС: Руси прешли северну границу таквом брзином и снагом, Украјинци били потпуно изненађени

ОФАНЗИВА руских снага на харковском правцу показала се толико брзом и снажном да им оскудне одбрамбене структуре Украјине нису постале препрека, а осиромашени редови украјинских оружаних снага нису били спремни да бране своје положаје, пише Њујорк тајмс.

19. 05. 2024. у 07:38

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)