ОБИЧАЈИ ОКУПЉАЈУ ПОРОДИЦУ: Верници који прате Грегоријански календар прослављају највећи хришћански празник Ускрс

Ј. ЛЕМАЈИЋ

31. 03. 2024. у 15:07

НЕГУЈУЋИ бројне обичаје Буњевци, Хрвати, Мађари и друге мањине католичке вероисповести данас прослављају највећи хришћански празник Ускрс.

ОБИЧАЈИ ОКУПЉАЈУ ПОРОДИЦУ: Верници који прате Грегоријански календар прослављају највећи хришћански празник Ускрс

фото: Ј.Л.

Раширена, шарена лепеза испреплетаних обичаја православног и католичког живља, који вековима живи заједно на овом поднебљу, оно је што Војводину, а нарочито север Бачке, чини посебним и јединственим.

Тако је данас и у дому породице Габрић, Маје и Горана, на Палићу. Шарена јаја, богата трпеза и, што је најважније, цела породица на окупу су највећи разлози због којих овај празник сви жељно ишчекују. Ипак, највише му се радују најмлађи - једанаестогодишњи Богдан и осмогодишња Софија, који су од раног јутра по дворишту тражили шарена јаја, у помоћ су им притекла старија браћа Вељко и Василије, а онда су за труд сви добили поклоне.

- У нашој кући се славе оба Ускрса, и католички и православни, тако да се ускршња атмосфера код нас осећа јако дуго. Почиње најпре украшавањем куће, брањем цвећа, "цица маца" на које качимо шарена јаја. Како у кући имамо и она која су веома стара и за нас посебно вредна, украшена сламом, то радимо врло пажљиво и са пуно љубави - прича нам Маја. - На Велики петак фарбамо јаја, различитим техникама, опет сви заједно, и то је стварно велика радост и за мене и за децу. Неред који настане у кухињи је ништа спрам њиховог труда и среће када виде шарена јаја, својих руку дела.

Време Коризме

ОНО што је код православаца Велики пост, код католика је време Коризме, које траје 40 дана од Чисте среде - пепелнице до Великог четвртка пред Ускрс, односно последње Исусове вечере. Током тог периода само се једном сме до ситости најести, и то само посним јелом. Весеља "су забрањена". Неки се током Коризме одрекну својих највећих порока - пушења, алкохола, картања, слаткиша и тиме показују јачину свога духа.

Иако се код католичког живља раније није куцало јајима, већ су се она поклањала на Водени понедељак, обичаји су се помешали, те се сада и они боре за "најјаче" јаје. Ускршњи доручак је најсвечанији, а на трпези су неизоставна јаја, кувана шунка и рен.

- Код нас је обичај да кувану шунку печемо у тесту, то је нешто што је јединствено, што се сатима пече у крушној пећи и што само на Ускрс свекар и свекрва спремају. Наравно, праве се и лакумићи, јагњетина је ту обавезно - даље објашњава домаћица. - Наизглед, све се врти око трпезе, али не због хране, него што ће се за њом окупити цела шира породица. То је најважније. Тај дух заједништва, љубави, слоге, за нас су окосница празника.

Ускрс се код Габрића прославља онако како је то чињено и пре пола века.

- Ми смо, и у време комунизма, одлазили код баке на Ускрс и Божић. Како је било тада, тако је и сада, све обичаје смо наставили ми, а пренећемо и на нашу децу - додаје Горан. - Породица чува обичаје за овај празник, али на неки начин и ови обичаји чувају породицу.

Пуна кућа за Ускрс и друге верске празнике је нешто што се код Габрића подразумева, иако то, у данашње време, није свуда тако.

- Никада нисмо отпутовали за Ускрс, нити бисмо волели да наша деца сутра оду негде, просто би нам срце било празно да не будемо сви заједно - искрено ће Габрићи. - Како се бавимо угоститељством и туризмом, видимо да током празника имамо већу посећеност, људи искористе слободне дане за путовање, и то је у реду, али ипак мислимо да треба остати код куће и посветити се најближима.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (1)

СРПСКА КОШАРКА ТУГУЈЕ: Преминуо један од двојице тренера који су све освојили са репрезентацијом