ВОДЕ ДЕЦУ НА САНКАЊЕ ПРЕКО ХУМКИ ЖРТАВА: Скрнављење спомен-гробља у Сремској Митровици
СЛИКЕ малишана и њихових родитеља како уживају у чарима зиме, санкајући се на Споменгробљу у Сремској Митровици, преплавиле су друштвене мреже и изазвале осуду јавности. Међутим, има и оних који тврде да то није ништа ново, да су се баш на том месту санкале генерације, и у томе не виде скрнављење историје.

Фото Мој град Сремска Митровица
Љубиша Шулаја, директор Завода за заштиту споменика културе у Сремској Митровици, у изјави за "Новости" каже да ће бити постављене табле, и јасно обележено где су хумке са жртвама, како би се избегло да се преко њих деца санкају.
На снимке санкања на Спомен-гробљу реаговао је и Музеј жртава геноцида и саопштио да је са забринутошћу и огорчењем примио информацију о скрнављењу Спомен-гробља стрељаних у Сремској Митровици. Из овог музеја подсећају да је ту сахрањено око 6.000 српских, јеврејских и ромских жртава хрватског геноцида и немачког терора, међу којима и истакнути српски сликар Сава Шумановић.
- Ових дана, на запрепашћење јавности, масовне гробнице у Сремској Митровици користе се као један од простора за игру, разбибригу, забаву, санкање и друге активности непримерене масовном губилишту недужних цивила - наводи се у саопштењу.
Музеј жртава геноцида позивао је надлежне органе локалне самоуправе да хитно реагују и заштите губилиште од даљег скрнављења, али и апеловао на несавесне и неодговорне појединце да без одлагања обуставе непримерене активности на простору Спомен-гробља.
Старије генерације Митровчана, међутим, тврде да су се деца одувек санкала у меморијалном комплексу, и не виде разлог зашто то јавност осуђује.
- Спомен-гробље није девастирано, оно је урађено као спомен-парк у којем се налазе клупе а на њима седе мајке са децом, шетају их, то је и замишљено као парк, победа живота над смрћу. Ту има обезбеђење, које прати шта се дешава - каже Шулаја и тврди да није дефинисано да су на месту где су се деца санкала хумке.
Спомен-гробље у Сремској Митровици подигнуто је и уређено као меморијални комплекс 1960. године, по пројекту архитекте Богдана Богдановића, у знак сећања на усташко-немачки погром становништва у Срему. У лето 1942. године, када су Сремци у колонама довођени у казниону, а онда ноћу извођени, стрељани и закопавани у заједничким гробницама. Била је то усташка одмазда због акција Фрушкогорског и Подунавског партизанског одреда који су спаљивали поља са пшеницом, под паролом "ни зрна жита непријатељу". Процењује се да је ту у августу и септембру 1942. године доведено око осам хиљада грађана Срема.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)