НАЈЛЕПШЕ РАТНО ЉУБАВНО ПИСМО: На данашњи дан погинуо је Иво Лола Рибар, оставивши коверат за вереницу Слободу, не знајући да је - мртва
НА данашњи дан, пре тачно 80 година, 27. новембра 1943., код Гламочког поља, погинуо је један од најпознатијих југословенских револуционара, најмлађи члан Врховног штаба Народноослободилачке војске и народни херој Иво Лола Рибар.

Foto:Wikipedia
Иво Лола је био правник и револуционар, један од организатора и предводника омладинског и студентског покрета у Југославији, организатор омладинског антифашистичког покрета током НОБ, секретар ЦК СКОЈ-а и председник УСАОЈ-а.
Осим као симбол целе једне генерације, Лола Рибар остаће упамћен и по једном од најлепших љубавних писама, које је написао вереници Слободи Трајковић. Никад га није добила - убијена је пре него што је он погинуо.
"Најдража једина моја!
Пишући ово писмо ја се поуздано надам - оптимиста сам, као и увијек! - да те оно никад неће стићи већ да ћемо се нас двоје видјети и увијек остати заједно. Јер ово писмо је зато и писано.
У овом тренутку, када полазимо у посљедњу, одлучну етапу боја од којег зависи, поред осталог и наша лична будућност и срећа, - желим да ти кажем неколико простих и једноставних ствари.
У мом животу постоје само двије ствари: моја служба нашем светом циљу и моја љубав према теби, најмилија моја. Нашу срећу и живот који смо хтјели нисмо, као ни милиони других,могли остварити изоловано, већ само преко наше борбе и наше побједе. И зато су те двије ствари у суштини, у мени самом, једно.
Знај душо, да си ти једина коју сам волио и коју волим. Сањао сам и сањам о нашој заједничкој срећи - онаквој какву смо жељели, о срећи достојној слободних људи. То је једина права срећа, једина коју треба жељети.
Ако примиш ово писмо - ако дакле ја не доживим тај велики час, немој много туговати, најдража! У свијету у коме будеш тад живјела, наћи ћеш , увијек жив, најбољи дио мене самог и сву моју љубав према теби.
За тебе сам сигуран да ће твој пут бити прав и онакав какав мора да буде. На њему, на путу живота наћи ћеш освету и срећу.
Много, много те волим, једина моја! И желим да никад не добијеш ово писмо, већ да заједно с' тобом дочекам велики час побједе. Желим да те својом љубави учиним онако срећном као што то заслужујеш.
Увијек твој. "

FOTO: Arhiva novosti
Ово писмо је прерадила за песму некада популарна Корни група.
Иначе, Иво Лола се школовао у Паризу и Женеви, дипломирао на Правном факултету у Београду и повезао се са револуционарним студентским покретом, па 1936. постаје члан Комунистичке партије. Учествовао је на многим међународним омладинским конгресима - у Бриселу, Женеви, Паризу...
После окупације Југославије, активно је радио на организовању и припреми оружаног устанка. Током јула и августа 1941. непосредно је руководио акцијама илегалаца у окупираном Београду, а у септембру је прешао на ослобођену територију. Учествовао је на саветовању у Столицама, а у току 1942. и 1943. године је по задатку Тита, са Едвардом Кардељем, неколико пута одлазио на окупирана подручја, а боравио је и у окупираном Загребу и Београду.
Био је један од организатора Првог конгреса антифашистичке омладине, одржаног у децембру 1942. у Бихаћу,када је изабран за председника УСАОЈ. У октобру 1943. одређен је за шефа прве војне мисије НОВ и ПОЈ, која је требало да оде у Штаб савезничке команде за Блиски исток, у Каиру. Погинуо је 27. новембра 1943. године приликом непријатељског ваздушног напада на авион који је требало да га са Гламочког поља пребаци у Бари.Током рата погинуо је и његов млађи брат Јурица.
Слобода Трајковић је рођена у Врњачкој Бањи и студирала је хемију. Породица Трајковић позвана је на вечеру, 6. априла 1941. године, у дом породице Рибар ради планирања венчања. Тог дана је бомбардован Београд, па до те вечере није дошло, као ни до венчања.
Иво је отишао у партизане, где није хтео да води крхку Слободу. Ипак, она се са целом породицом активно укључила у Народноослободилачки покрет. Отац, угледни београдски апотекар Светолик Трајковић, давао је велике количине лекова и санитетског материјала за партизане, а брат Мирослав је служио као веза у Београду. Слобода и Вера су скупљале одећу и остале потрепштине за партизане.
Отац Светолик, мајка Милена, син Мирослав и ћерка Вера, ухапшени су половином јануара 1942. године, када је београдској полицији пало у руке једно писмо Лоле Рибара. Мучили су Веру, да би после 10 дана схватили да она није Слобода. Слобода је била у Врњачкој Бањи, код тетке, где је и ухапшена и пребачена у злогласну Главњачу. Специјална полиција покушала је да је присили да напише Лоли писмо и намами га. Пошто је одбила, пребачена је у логор на Бањици и заједно са члановима породице убијена 9. маја 1942.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)