ТИНЕЈЏЕРИ НА УДАРУ ОПАСНОГ ВИРУСА: Симптоми се јављају тек након четири недеље
ИНФЕКТИВНА мононуклеоза, односно болест пољупца, бележи пораст у Србији, а само у Београду су до 25. октобра пријављена 42 случаја ово обољења. Поређења ради, у 2022. години било је 19 оболелих, што је безначајно, ако се погледа са друге стране, у односу на 2016. када је само у престоници било 335.

Фото Shutterstock
У медијима се недавно појавила вест да је девојчица заразила скоро цело одељење из Београда, пошто се на екскурзији љубила са дечацима, а није знала да је заражена мононуклозом. Реч је о заразном обољењу узрокованом Епштајн-Баровим вирусом (Ебстаин Барр вирус), који спада у групу херпес вируса.
Начелник Јединице за контролу и превенцију заразних болести, прим. мр сци. мед. др Славица Марис, специјалиста епидемиологије, објашњава за медије да је ово обољење широко распрострањено, могу оболети сви, а најчешће се јавља код старије деце и млађих одраслих особа узраста од 15 до 25 година.
- Инфективна мононунклеоза се чешће јавља код особа које имају ослабљен имунитет, као што су особе са ХИВ инфекцијом или оболеле од АИДС-а, након трансплантације органа, особе које примају терапију која утиче на слабљење имунитета - наводи др Марис.
Према њеним речима, у последњих 10 година на територији Београда регистровано је укупно 2.067 оболелих од инфективне мононуклеозе.
- Највећи број оболелих је регистрован 2016. године - 335, а најмањи 2022. године - 19. Током 2023. године до 25. октобра у Београду су пријављена 42 случаја овог обољења - наводи она.
Како објашњава, инфективна мононуклеоза се најчешће преноси путем капљица, преко пљувачке, знатно ређе преко ваздуха и путем заражених предмета - чаше, флаше, јер је вирус, узрочник болести, слабо отпоран у спољашњој средини.
- Због тога што се обољење јавља најчешће код тинејџера и што је за пренос инфекције потребан ближи контакт, инфективна мононуклеоза се зове и "болест пољупца“. Симптоми болести настају 4 до 6 недеља након уношења вируса у организам. Инфекција је најчешће благог тока или асимптоматска - без клинички испољених симптома болести - каже др Марис.
Симтоми и знаци који могу да указују на инфективну мононуклеозу су изразита малаксалост, повишена температура, главобоља, бол у грлу, кашаљ, цурење носа, увећани крајници, увећане лимфне жлезде врата које се групишу и јако су болне на додир, увећана јетра и слезина, и болови у мишићима.
- Код мале деце обољење обично има благи ток и много се теже препознаје. Приликом постављања дијагнозе, због сличних симптома болести, потребно је искључити бактеријске инфекције грла, а посебно оне узроковане бета хемолитичким стрептококом групе А. Дијагноза болести се поставља на основу клиничког прегледа, крвне слике (повећан број лимфоцита), налазом ИгМ и ИгГ антитела на Епштајн-Баров вирус у крви оболеле особе, ултразвучним прегледом абдомена - наводи докторка.
Терапија је симптоматска. Због болова у грлу, користе се пастиле, а ако су болови изражени, узимају се лекови против болова - аналгетици.
- За спуштање температуре користе се антипиретици (лекови за спуштање температуре). Код увећања јетре и слезине користе се кортикостероиди. У лечењу инфективне мононуклеозе се не препоручује употреба антибиотика, јер може изазвати појаву оспе по телу. Антибиотици се примењу у лечењу секундарних бактеријских инфекција, које се јављају у око 30% оболелих од инфективне мононуклеозе.
- До оздрављења најчешће долази након неколико недеља. Након оздрављења препорука је да се не бави физичком активношћу, како не би дошло до компликација у виду запаљења јетре (хепатитиса) или пуцања слезине. Прележана болест оставља дуготрајан имунитет. Реактивација Епштајн-Баровог вируса може да настане код особа са ослабљеним имунитетом.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО: Saborni hram u Sofiji odzvanjao srpskim ispovedanjem vere

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)