О МЕНТАЛНОМ ЗДРАВЉУ МЛАДИ СЕ ИНФОРМИШУ ПРЕКО ИНТЕРНЕТА: Шест министарстава потписало Меморандум о разумевању и подршци младима

Novosti online

16. 10. 2023. у 15:56

ШЕСТ министарстава потписало је Меморандум о разумевању на другој Међународној конференцији посвећеној менталном здрављу и психосоцијалној подршци младих под називом "Не остављајте нас за касније". Циљ је да се унапреди систем подршке менталном здрављу деце и младих у Србији.

О МЕНТАЛНОМ ЗДРАВЉУ МЛАДИ СЕ ИНФОРМИШУ ПРЕКО ИНТЕРНЕТА: Шест министарстава потписало Меморандум о разумевању и подршци младима

FOTO: Arhiva novosti

Меморандум су потписали министарства здравља, просвете, туризма и омладине, за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, за људска и мањинска права и друштвени дијалог и за бригу о породици и демографију.

Према речима Дејане Костадинове, директорке УНИЦЕФ-а у Србији, августовска анкета "У-Репорт" показала је да 47 одсто младих не тражи помоћ јер сматра да је то знак слабости и плаши се осуде, а 46 одсто њих информише се преко друштвених мрежа и са интернета о томе како бринути о менталном здрављу. Само пет одсто види наставнике, а седам одсто здравствене раднике као неког са ким могу да попричају о проблемима.

- Важно је да сви у систему и сви у друштву видимо младе, јер непрепознати проблеми менталног здравља утичу на њихову интеракцију у заједници, као и односе које граде са другима. Стога је од непроцењиве важности јачање интерсекторске сарадње и координисано деловања свих надлежних институција у циљу раног препознавања и правовременог реаговања у ситуацијама јер сви заједно треба да радимо на подизању свести о очувању менталног здравља у заједници - истакла је проф. др Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете.

Проф. др Милица Пејовић Милованчевић, директорка Института за ментално здравље, казала је да је у нашој земљи и даље најдоминантнији медицински модел пружања подршке младима с проблемима менталног здравља, док се у свету све више говори о приступу "корак по корак", код ког се услуге пружају у различитим секторима и нивоима по принципу психосоцијалне подршке.

- Потписивањем меморандума остварује се могућност пружања подршке нашим најмлађима на свим нивоима и свим системима где деца и млади бораве - рекла је Пејовић Милованчевић.

Проф. др Фабио Скано, директор Светске здравствене организације у Србији и специјални изасланик регионалног директора СЗО за Западни Балкан нагласио је да најновији подаци СЗО-а показују како се међу младима у европском региону задовољство животом и самооцењивање здравља смањило између 2018. и 2022. године.

Foto: UNICEF SRBIJA

Потписивање меморандума


Као резултат реализације програма за ментално здравље и психосоцијалну подршку за младе у Србији, младима је омогућен приступ поузданим информацијама и професионалној подршци путем интерактивне онлајн платформе, коју је од 2021. године посетило више од 90.000 људи. На њој се могу наћи корисне информације о горућим проблемима младих и како да их решавају. Такође, родитељи могу да се информишу како да разговарају са својом децом и како да им помогну.

Како би се професионалци из различитих сектора укључили у рад са младима, УНИЦЕФ је у сарадњи са Министарством здравља дефинисао минимални пакет услуга за ментално здравље и психосоцијалну подршку за младе у Србији, тзв. МЗПП програм.

Резултати тог програма су: креирање експертске групе из свих сектора које ће се бавити заштитом менталног здравља, а предложена је и ревизија законодавног оквира да би се ојачало пружање услуга на локалном нивоу. УНИЦЕФ је подржао ОПЕНС и мрежу 15 новосадских невладиних организација и институција да пружају континуирану подршку младима у Војводини и широм Србије кроз индивидуална онлајн и офлајн саветовања, као и групне, чет и телефонске сесије. Кроз ове услуге, пружена је подршка за 5.948 младих људи.

Од 2021. године преко платформе свејеок.рс, која младима пружа релевантне и безбедне информације о менталном здрављу, млади су имали 350 индивидуалних и 4.690 телефонских сесија, као и 2.538 чет сесија.

У партнерству са Институтом за ментално здравље, 450 младих из Зрењанина, Крагујевца и Суботице користило је иновиране услуге психосоцијалне подршке саветовања у та 3 града у школама, домовима здравља и институцијама социјалне заштите од стране 160 обучених професионалаца. У оквиру здравственог сектора, у Србији су тестиране и телездравствене услуге.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (0)

ЗАШТО РОКФЕЛЕРОВИ ФИНАНСИРАЈУ САВУ МАНОЈЛОВИЋА: Фондација која промовише интересе Америке плаћа Крени-промени (ВИДЕО)