ЉУБАВ СТАЛА У 181 ЛОГОРСКО ПИСМО: Збирка преписке београдског пара Јовановић стигла у Музеј жртава геноцида
ДА готово цео један ратни живот и љубав могу да стану у 181 писмо, доказ су Београђани, брачни пар Љубомир и Босиљка Јовановић.

В.Ц.С.
Толики је, наиме, број дописница које су, на унапред припремљеним формуларима, ово двоје људи разменили током Љубомировог боравка у немачким логорима током Другог светског рата.
Ова драгоцена збирка преписке стигла је данас у Музеј жртава геноцида и, како нам је речено, после потписивања реверса почеће њено проучавање.
- За сада знамо да је у питању брачни пар Јовановић - кажу у Музеју. - Босиљка је живела у Вардарској 2, у Београду, и на ту адресу јој је Љубомир слао писма од 11. јула 1941. до 5. октобра 1944. године. Тог дана, судећи по печату америчке војске на последњем писму, Љубомир је дочекао ослобођење. Пре тога боравио је у више логора за војне заробљенике у Трећем рајху. Највећи број писама је послао он супрузи, а мањи број она њему.

В.Ц.С.
За сада се само зна да је овај војни заробљеник из Београда био заточен у логору Офлаг 6, у западном предграђу Оснабрика, у близини Дортмунда, као и Сталагу 2 код Старграда, на 2,4 километра западно од Хамерштајна, у Померанији.

В.Ц.С.
Први заробљеници Југословенске краљевске војске, њих више од 1.500, стигли су у Офлаг 6 већ 26. априла 1941, свега неколико дана после капитулације. До краја рата кроз логор их је прошло више од 6.000. Британска авијација је 6. децембра 1944. бомбардовала логор и тада је погинуло 116 југословенских официра. Ниједан није смео ни да провири из бараке и потражи заклон, јер су немачки стражари одмах отварали ватру. Авијација је митраљирала заробљенике и касније, приликом евакуације логора.
Иначе, током прве године заробљеништва Босиљка и Љубомир разменили су 29 писама, 1942. године укупно 92, 1943. године 20 и 1944. године 40 дописница. Њихова преписка само је мањи део историјских артефаката до којих Музеј долази било донацијама, било куповином вредне грађе, која говори о животу и страдањима наших људи у Другом светском рату.
БОНУС ВИДЕО - КРАЈ НА ВЕШАЛИМА: Највеће суђење 20. века ратним злочинцима одржано је у Нирнбергу

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО КРАЈ: Коме је припао дворац у Бечу? Развели се Тони и Драгана
ПЕВАЧИЦА Драгана Мирковић и бизнисмен Тони Бијелић званично су се развели након 25 година брак.
30. 04. 2025. у 12:32
Коментари (0)