НАУЧНИК ИЗ СРБИЈЕ У НЕМАЧКОЈ ПРОУЧАВА ЛЕК ЗА ТУМОР ПАНКРЕАСА: Постоји нада да се повећа стопа преживљавања од ове тешке болести

Јелена Стојковић
Јелена Стојковић

21. 02. 2023. у 12:25

УВЕК жедног истраживања и бољитка који медицина може донети човечанству, младог научника из Београда, Николу Смалтика (33), пут је довео до Хајделберга, града који носи "титулу" - средишта немачке науке. Није ни чудо јер се у њему данас налазе многобројне научне институције: европска молекуларно-биолошка лабораторија, европска молекуларно-биолошка организација, немачки центар за истраживање рака... Младом стручњаку попут Николе који се бави имунологијом тумора панкреаса, чини се - баш ту је место, у хајделбершкој Универзитетској клиници.

НАУЧНИК ИЗ СРБИЈЕ У НЕМАЧКОЈ ПРОУЧАВА ЛЕК ЗА ТУМОР ПАНКРЕАСА: Постоји нада да се повећа стопа преживљавања од ове тешке болести

Фото: Приватна архива

Вредан, радан, истраживачког духа, добио је своје место баш у клиници чији су запослени открили лек који је помогао многим оболелим од карцинома панкреаса. Никола није био део кључног истраживачког тима који је дошао до овог лека, али дејства му свакодневно проучава и испитује, и тако доприноси да се продужи животни век оних који су оболели од овог облика тешке болести. Како нам је објаснио, иако се за сада овај лек примењује само у Немачкој и у Француској, улива наду да ће се стопа преживљавања од ове тешке болести повећавати.

Фото: Приватна архива

 

Колико је важно откриће овог лека, указуји званични подаци да иако тумори панкреаса чине само три одсто случајева рака у Немачкој са 14.000 новооболелих сваке године, они су четврти најчешћи узрок смрти од рака. "Средње доба" на почетку болести је 69 година за мушкарце и 76 година за жене.

- Будући да нема карактеристичних раних симптома, карцином панкреаса се обично открива врло касно. Само код 15-20 одсто пацијената може се оперисати, а затим озрачити. Новооткривени лек се често употребљава и као предтретман код пацијената чији тумор тренутно не може да се оперише, како би се смањио и довео у операбилну зону, где је показао одличне резултате и значајне ефекте код око 50 одсто пацијената - каже Смалтик и додаје да је лек чије дејство проучава тренутно најбоље што свет има од терапијских могућности за борбу против ове тешке болести.

Фото: Приватна архива

 

ДИПЛОМИРАО НА БИОЛОШКОМ ФАКУЛТЕТУ

НИКОЛА Смалтик рођен је у Београду, где је завршио основну и средњу школу. Дипломирао је на Биолошком факултету Универзитета у Београду на смеру молекуларне биологије и физиологије. Докторат из имунологије са биохемијом одбранио је на Универзитету у Тибингену и од 2021. ради у Хајделбергу на Универзитетској клиници у лабораторији која се бави молекуларном онкологијом пре свега имунологијом тумора панкреаса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

"ВИ СТЕ ОДГОВОРНИ ЗА СМРТ РАИСИЈА" Стејт департмент о паду хеликоптера: Нећемо да се извињавамо

ИРАНСКА влада је одговорна за одлуку да управља хеликоптером старим 45 година у, како је описано, лошим временским условима, а не било који други актер, рекао је портпарол америчког Стејт департмента Метју Милер током брифинга.

20. 05. 2024. у 20:38

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

УЖАС: Кошаркаш Звезде крвавог лица, ударио га играч Партизана?!