ВРШАЧКИ ТОЛСТОЈ ЗАДУЖИО РУСИЈУ: Праунук славног писца био међу најцењенијим академицима СССР
У ВРШЦУ је пре сто година рођен један од најистакнутијих потомака чувеног руског писца Лава Толстоја, који је у многоме задужио Русију и све словенске земље.
Ј.Ј.Баљак/internet
Реч је о пишчевом праунуку Никити Толстоју, једном од најцењенијих совјетских и руских академика и једном од највећих светских научника етнолингвистике, који је за свој научно-истраживачки рад добио и Демидовску награду – најпрестижније признање за допринос науци у Русији.
Никита је рођен 1923. у породици руских емиграната. Његови родитељи гроф Иља Толстој и грофица Олга дошли су у Вршац након октобарске револуције. Живели су у Улици Цара Душана (данас Феликса Милекера), све док Никита није завршио основну школу „Вук Караџић“. Потом су се преселили у Београд, где је млади Рус уписао Руско-српску гимназију.
Када је почео Други светски рат, Никита је учествовао у НОБ-у, а 1944. придружио се Црвеној армији. Тек после освајања Линца, када је био демобилисан, отишао је у Москву и уписао филолошки факултет на Универзитету Ломоносов, где је касније био редовни професор.
Као грађанин који је у Другом светском рату испунио све завете тадашњег СССР, власти су му доделиле стан у Москви, у ком је живео његов прадеда Лав Толстој. И он је ту живео све до смрти 1996. године.
Internet
Земљу у којој је рођен, никада није заборавио, што се може уочити и у његовим радовима, јер је положај српског језика и културе у њима био привилегован. То и не чуди када се зна да је увек истицао да му је Србија домовина, а Русија отаџбина.
Заједно са својом супругом Светланом Михајловном Толстој, такође истакнутим славистом, био је инострани члан САНУ.
У Београд је редовно долазио, али не и у родни Вршац, који се, свеједно, дичи тиме што је тако велики човек рођен управо у том граду. Године 2005. одужили су му се тако што су једној од најдужих улица у граду (некада Љубљанска) дали његово име. Тој церемонији присуствовале су Никитина супруга Светлана и ћерке Марта и Фјокла.
БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
Препоручујемо
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)