ДЕВЕТ СМРТИ ЗБОГ УЈЕДА КОМАРЦА: Десетоструко више оболелих од грознице западног Нила него прошле године
ОД почетка ове недеље у Србији су регистрована још три случаја оболевања од грознице Западног Нила, и још једна особа је преминула.

Запрашивање комараца са воде, Фото Танјуг
Тиме је укупан број оболелих повећан на 205, а преминулих на девет. Ако је више него десетоструко повећање броја потврђених случајева у односу на прошлу годину, када их је било укупно 18, за лаике изненађење, за епидемиологе није, јер топла, а сушна лета, какво је иза нас, погодују ширењу вируса које преносе заражени комарци. Иако се активност ових инсеката смањује са захлађењем, опасност од заразе трајаће готово још месец дана.
Мада је, према броју инфицираних, а поготово преминулих, била значајно тежа од претходне, ова сезона грознице Западног Нила ипак неће оборити досадашње рекорде.
Наиме, од 2012. године, када је први пут регистрована грозница Западног Нила у Србији, највише оболелих било је 2018. године - чак 415. Тада је регистровано и највише смртних исхода који се могу довести у везу са овим обољењем - укупно 36. Насупрот томе, најнижи број случајева грозница Западног Нила у Србији у сезони пролеће-јесен, регистрован је у 2021. години: 18 оболелих и три смртна исхода.
- Температура је битан фактор за развој и ширење вируса грознице Западног Нила, а за лето 2022. године у Србији је било карактеристично да су регистроване високе температуре и дуги сушни периоди са одсуством падавина - објашњавају у Институту за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy
- Висока температура ваздуха не утиче само на повећање стопа развоја комараца од јаја до ларви и одраслих форми комараца, већ повећава и стопу деобе вируса у комарцу и брзину којом вирус доспева у пљувачне жљезде. Тако да се они чешће хране у топлим периодима и узимају чешће крвне оброке, а тако и брже шире инфекције.
Топла и сушна лета такође, објашњавају стручњаци из "Батута", доводе до стварања стајаћих водених површина, које могу бити погодна места за излегање комараца. Цулеx пипиенс, врста комарца која преноси вирус грознице Западног Нила размножава се и развија у стајаћим водама, а тај процес напредује у одсуству падавина које спирају комарце у стадијумима развоја.
НАДЗОР ДО СРЕДИНЕ НОВЕМБРА
ЗА наше географско подручје карактеристично је да комарци постају активни у пролеће, обично у марту-априлу, а период њихове интензивне активности је од краја маја до септембра.
- Надзор у хуманој популацији, који је почео 1. јуна, трајаће до прве половине новембра - кажу у "Батуту".
БОНУС ВИДЕО:
КАРАЂОРЂЕВО ЗВОНО ОДЈЕКУЈЕ 210 ГОДИНА: Вожд га је даровао да би објавило слободу народу
Препоручујемо

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)