ГРЕЈАЋЕ СЕ И НА СУНЦЕ: Кула убрзано прелази на већу производњу јефтинијих, еколошких киловата из обновљивих извора енергије
У ОПШТИНИ Кула тренутно се монтира 11 котларница на гас, чиме ће практично све школе, дечји вртићи и јавне установе "прећи" на економичнији и еколошки прихватљивији енергент него што је мазут.
Примат су котларнице на гас, Фото С. Паравина
Истовремено, завршава се и пројекат соларне електране, првенац у плану да све јавне установе имају своју енергију од сунца. А, осим што је прва локална самоуправа у Србији у којој је, 2016. године, изграђен ветропарк, прошлог месеца је почело подизање и другог таквог објекта, који производи јефтинију струју.
- У Основној школи "Иса Бајић" завршава се и пројекат израде соларне електране. Циљ је да све школе и остале јавне институције у општини имају своју соларну електрану, којом ће производити тачно онолико струје колико им је потребно - рекао је Дамјан Миљанић, председник општине.
Соларни панели, Фото АП
Он је напоменуо да је у Средњој техничкој школи "Михајло Пупин" у Кули давно постављена експериментална соларна електрана, која је и данас у функцији, али је нагласио да ће нове електране бити знатно савременије.
- Бићемо јединствени и на Балкану, по пројекту "Агросолар", којим ће соларни панели служити и за производњу органског воћа и поврћа. То је такође приватна инвестиција, за коју је Кула обезбедила све услове да буде реализована - нагласио је Миљанић.
У овом граду у срцу Бачке ускоро ће бити расписан конкурс за пројекте енергетске ефикасности намењен домаћинствима.
- За побољшање енергетске ефикасности ове године је у општинском буџету издвојено двоструко више новца него лане. Осим за замену столарије и изолације, грађани ће моћи да се пријаве и за суфинансирање набавке и уградње котлова на природни гас, као и котлова или етажних пећи и шпорета на дрвени пелет - навео је Миљанић.
За набавку котлова на гас локална самоуправа је определила четири милиона динара, а за грејна тела на пелет милион. Општина ће грађанима, појединачно, покрити половину вредности котлова, пећи и шпорета, у максималном износу до 125.000 динара.
Дамјан Миљанић, Фото С. Паравина
Каналске хидроелектране
МИЉАНИЋ је најавио да ће Кула учествовати и у пројекту ЈВП "Воде Војводине" за активирање каналске хидроелектране, што ће, како је рекао, бити још један корак ка већој енергетској ефикасности.
- Реч је о коришћењу Великог и Малог бачког канала, који протичу кроз нашу општину, за наводњавање 15.000 хектара ораница - казао је Миљанић.
Препоручујемо
Представљен пројекат „Соларни панели“ на бензинским станицама НИС-а
27. 05. 2022. у 15:49
ПРЕДАВАЊЕ ЗА СРЕДЊОШКОЛЦЕ: У две пиротске школе радионице о обновљивој енергији
25. 05. 2022. у 13:12
ЗАКОН О АНЕКСИЈИ ГРЕНЛАНДА ПРЕДАТ КОНГРЕСУ: "Доделити му статус савезне државе САД"
АМЕРИЧКИ републикански конгресмен Ренди Фајн поднео је предлог закона који предвиђа „анексију и доделу статуса савезне државе“ Гренланду у оквиру Сједињених Америчких Држава, наводи се у саопштењу које је објавио законодавац.
12. 01. 2026. у 21:16
ОВО ЈЕ ГЛАВНИ УДАРАЦ ЗА НАТО И КИЈЕВ: У нападу „орешником“ уништена фабрика од великог значаја (ВИДЕО)
НАПАД „орешником“ онеспособио је Лавовску државну фабрику за поправку авиона, саопштило је Министарство одбране Русије.
12. 01. 2026. у 15:27
СКРИВЕНА ПРЕТЊА ИЗ ВОЈНЕ БАЗЕ: Тајни град величине 100 Москви на Гренланду - дубоко испод леденог покривача
НАУЧНИЦИ упозоравају на озбиљан еколошки ризик од напуштене америчке војне базе Камп Сенчури, познате као „град под ледом“, коју је случајно поново открио НАСА-ин радар 2024. године дубоко испод леденог покривача Гренланда.
10. 01. 2026. у 15:43
Коментари (0)