НА ПОЧЕТКУ СМО ШЕСТОГ ТАЛАСА КОРОНЕ Др Кон упозорио: После празника се очекује раст броја заражених на 5.000 дневно
ЕПИДЕМИОЛОГ и члан Кризног штаба Предраг Кон упозорава да број новозаражених после новогодишњих и божићних празника може достићи 5.000 људи дневно.
Фото: Танјуг/Влада Републике Србије/Слободан Миљевић
Кон је, за лист Политика, објаснио да ће до тога доћи пошто ће грађани избегавати да се јаве лекарима за време празника, и додао да сада вирус пролази и кроз вакцинисану популацију, те да је додатни окидач прослава Нове године.
- Питање је само колико ће бити оних који ће морати да се хоспитализују и колико ће то заиста погодити наш здравствени систем, који је у овом тренутку најважније сачувати. Ово је почетак шестог таласа ковида или други пик петог таласа - навео је он.
Нови сој вируса - омикрон, истиче, успева да зарази и вакцинисане, али, како каже, досадашње искуство је показало да углавном не даје драматичну клиничку слику код оболелих, па код већине нема потребе за болничким лечењем.
- Код особа које имају слаб имуносистем, било због болести или због година, може да се развије тешка форма обољења и да дође до смрти. Зато је веома битна трећа доза цепива, јер се показало да ефективност вакцина расте после треће дозе - рекао је Кон.
Он је истакао да раст броја заражених, који се у Србији бележи последња три дана, не може да се заустави ако се не предузму озбиљне епидемиолошке мере.
БОНУС ВИДЕО: НАШИ ХЕРОЈИ: Интервју са докторком из ковид амбуланте
Препоручујемо
"ОЧЕКУЈЕМ ДА СЕ ПОШТУЈУ МЕРЕ КОЈЕ СУ НА СНАЗИ": Доктор Кон уочи седнице Кризног штаба
27. 12. 2021. у 13:25
ПРЕДРАГ КОН ТРАЖИ НОВЕ МЕРЕ: То је апсолутни минимум, још увек нисмо довољно вакцинисани
25. 12. 2021. у 13:03
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања
МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).
10. 01. 2026. у 15:08
ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда
ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.
10. 01. 2026. у 06:30
"ПРИПАДА НАМА - НЕ ДАНСКОЈ, НИ САД" С Гренланда послата јасна порука: "Нико нема право да одлучује уместо нас"
ЛИДЕРИ пет највећих политичких партија Гренланда објавили су заједничко писмо у којем наглашавају да Гренланд није део ни САД ни Данске, већ да припада Гренланђанима, и да захтевају од Сједињених Америчких Држава да немају никакву контролу над тим острвом.
10. 01. 2026. у 11:52
Коментари (2)