ДРЖАВА ОДЛУЧУЈЕ О ИМОВИНИ ГЕЦЕ КОНА: У Београду одржана расправа у случају познатог књижара, jавио сe наследник Јован Рајс из Шведске
ЈАВНА расправа пред Агенцијом за реституцију у случају повраћаја имовине најпознатијег предратног књижара Геце Кона одржана је у петак у Београду.

Књижара у Кнез Михаиловој улици / Фото П. Милошевић
Како нам је потврђено, Јован Рајс, професор емеритус судске медицине и писац из Шведске, као Конов наследник, иначе унук Гецине сестре Бланке, поднео је захтев за враћање књижаре и земљишта у Кнез Михаиловој 12, односно Чика Љубиној 1, у Београду, затим куће и дворишта у Добрачиној 30, куће и дворишта у некадашњој Улици Милорада Драшковића 4, сада Сремској, виле у Врњачкој Бањи и зграде у Јајинцима.
Такође се зна да се у Народном музеју налазе два портрета, Геце и његове жене Луизе, али недостају акти о одузимању. Наследници су и потомци Марице Рајс, Јованове сестре од стрица.
У Агенцији за реституцију кажу да је законски рок за одлуку и доношење решења шест месеци уколико је документација комплетна, а у комплексним случајевима годину дана од предаје комплетиране документације.

Јован Рајс
У међувремену, истраживач Блажо Ђуровић дошао је до података да су Кону одузете и бројне вредне покретности: два аутомобила - "мерцедес" и "фијат", намештај за два луксузна стана, седам тепиха, складиште лабораторијске опреме и учила "Хемолабор", слике и књиге, 300.000 динара, 146 наполеона, три енглеска златника по сто шилинга, 2.000 српских и француских златника, 500.000 динара у хартијама од вредности, 60 кутија разног накита, једна врло вредна бисерна огрлица, два албума филателистичких марака вредних тадашњих милион и по динара, 16 писаћих машина и један фото-апарат.
Породица Кон страдала је 1941. Геца је ухапшен убрзо по уласку нациста у Београд, и из затвора Гестапоа, депортован у Аустрију, где је убијен. Супруга и кћерке Елвира и Малвина, зет и унуци послати су у логор Старо сајмиште, и стрељани у Јабуци, код Панчева. Од целе породице преживео је једино зет Леополд Херцег.
НЕСТАЛЕ ХИЉАДЕ КЊИГА
ТОКОМ 1942. у Националну библиотеку Беч, као и у народне библиотеке у Берлину, Минхену, Бреслау и Лајпцигу, пребачено је више од 6.000 књига из магацина издавачке куће Кона, а до августа 1943. пребачено је укупно 7.500 књига на српском језику, Коново власништво. Нешто је после рата враћено, а нечему се губи сваки траг по повратку у Југославију.
Препоручујемо

ЧУВАР СЕЋАЊА НА ТЕШКО ДОБА РАТА: Весковић: Српска култура се одужила значајном аутору
25. 06. 2021. у 14:34

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"ЗБОГОМ ГУРУУ ЗОРАНУ" Умро вођа наше легендарне групе; бенд престаје да постоји? Отишао свега неколико дана после вести о болести
ГРУПУ су основали уз велику подршку и ветар у леђа Боре Ђорђевића и "Рибље чорбе".
04. 05. 2025. у 19:43 >> 19:47
Коментари (0)