ПОДРШКА ЗА КРИСТИЈАНА: Борба за упис деце ометене у развоју у музичку школу у Пожаревцу
ПОРОДИЦЕ Марине Самарџић и Кристијана Стокића наставиле су да се боре за упис ова два детета ометена у развоју у средњу музичку школу "Стеван Мокрањац" у Пожаревцу, јер није испоштована препорука поверенице за равноправност да се пријемни испит за њих понови до 1. септембра.
ТАЛЕНАТ Кристијан Стокић, Фото Архива
У међувремену, сестра Кристијана Стокића, Маја, покренула је потписивање онлајн петиције "Правда за Кристијана". Како се у њој наводи, један просветни саветник у Министарству просвете из Пожаревца, који ради у школској управи, у ТВ гостовању рекао је како би "и он волео да иде на олимпијаду, али није довољно талентован".
- Алудирао је да нашем Кићи није место у музичкој школи зато што није талентован. Стоп дискриминацији деце са посебним потребама! Сви знају да је Кића талентован, ово је ругање и понижавање детета ометеног у развоју - сматрају Стокићи, и зато траже суспензију просветног инспектора.
Марина Самарџић, Фото Архива
Према речима Маринине породице, њој је здравствена комисија доделила школу за цвећара.
- Нису детаљно прегледали њен здравствени картон, јер Марина има пратеће болести и то није школа коју може да похађа.
Пошто су инсистирали да је упишемо да не би изгубила право на образовање, уписали смо је и након тога одмах исписали. Нисмо је никад ни одвели у ту школу - кажу Самарџићи.
Оба детета завршила су нижу музичку школу по индивидуалном образовном програму за децу са сметњама у развоју (ИОП2), али су пред сам пријемни промењене смернице из Правилника за упис у средњу школу.
Тако су полагали испит за здраворазвојну децу, уз неке олакшице (нпр. продужено време за полагање).
Повереница је наложила измену ових смерница и понављање пријемног. У Министарству просвете кажу да закон није прекршен.
МАРИНА КОД КУЋЕ
РЕШЕЊЕ које је Министарство обећало у мају и даље не постоји. Марина је код куће и не разуме шта се дешава - кажу Самарџићи.
Препоручујемо
ПРОМЕНЉИВО ОБЛАЧНО И МАЛО ТОПЛИЈЕ СА СУНЧАНИМ ИНТЕРВАЛИМА: Временска прогноза за 10. мај
10. 05. 2026. у 00:05
ОВО МОРАТЕ ЗНАТИ, АКО ПЛАНИРАТЕ ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ: Важна промена, тиче се ЕЕС система
09. 05. 2026. у 10:55
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима
РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.
06. 05. 2026. у 11:22
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ШОК НА НАЈЛОН ПИЈАЦИ: Србин купио старе столице, вреде право богатство (ВИДЕО)
НА први поглед, чиниле су се као још један комад старог намештаја, али је искусно око препознало о чему је реч.
07. 05. 2026. у 10:25
Коментари (1)