УЗ БЛАГОСЛОВ ЕУ И У МИРУ РУШЕ ЦРКВЕ: Неверице и дилеме после рушења православне богомоље у Коњевић Пољу код Братунца
РУШЕЊЕ православне цркве на имању Фате Орловић у селу Коњевић Поље, крај магистрале Зворник - Сарајево, обављено је по одлуци Европског суда за људска права у Стразбуру. Власти РС су, кажу у Тужилаштву БиХ, биле обавештене да ће рушење почети "од суботе, па док се не заврши". Фата ово доживљава као своју победу и новинарима тријумфално говори да је у недељу ујутро коначно "попила најслађу кафу".
Фото: Принтскрин/Твитер
За време последњег рата на подручју Епархије зворничко-тузланске потпуно је срушено или оштећено око 100 православних храмова. А са рушењем се ево, уз благослов централне европске правосудне институције, наставља и данас. Да ли је могло да се пронађе неко другачије решење, а не да се са земљом сравни богомоља, која је у функцији једног од основних људских права, нико не жели да говори.
За Српску православну цркву, како сазнајемо, ово, ипак, не може да се доживи као пуко рушење, нити делови храма, који је подигнут пре четврт века, иду у отпад. Сав материјал са богомоље, према информацијама које "Новости" имају из кругова блиских Митрополији дабробосанској СПЦ, којој је припала ова богомоља, биће искоришћени за подизање нове светиње на подручју општине Братунац.
- То је црква Бога живога, која је доживела тешку судбину, пострадање да не може бити веће, што сведочи о много чему и о чему се, изгледа, највише може рећи ћутањем, како је говорио у неким приликама Матија Бећковић - каже академик Драгољуб Драго Мирковић, ликовни уметник, велики добротвор СПЦ. - За утеху је, какву-такву, да ће ова црква бити "узидана" у другу. Духовно, то "парче неба на земљи", како је богомоље звао свети отац др Јустин Поповић, нико не може да поруши, ни да сруши. Наша вера је снажна и чврста и она нас је одржала у најтежим изазовима и мукама, које, ево, не престају.
Одлуком власти својевремено је измештена црква из села Дивича, код Зворника, крај Дринског језера, на другу локацију, на брдо изнад тог места, на прилазу ка Зворнику, одакле се види са обе обале. Зашто и ова богомоља није раније измештена питање је од кога, чини се, многи беже као ђаво од крста.
МУЧЕНИЧКА ЕПАРХИЈА
ПРЕМА званичним подацима, убедљиво највећи број српских богомоља пострадао је у заиста мученичкој Епархији зворничко-тузланској. Биле су на удару и муслиманских и хрватских бојовника. Са земљом је сравњено 38, а знатно је оштећено 60 цркава.
Значајно је урушен и један манастир. Епархија је остала без 31 парохијског здања, а још 19 је доживело драматична оштећења.
Овом списку се може додати и црквено, како многи верни кажу, "само физичко пострадање у Коњевић Пољу", које је после смањења Епархије зворничко-тузланске припало Митрополији дабробосанској.
Препоручујемо
СРАМНО! ФАТА ОРЛОВИЋ НАКОН РУШЕЊА ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ: Јутрос сам попила најслађу кафу!
06. 06. 2021. у 13:46
СВЕШТЕНИК ОБЈАСНИО: Које жеље вам Бог никад неће испунити, ма колико се молили
27. 06. 2026. у 17:20
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)