У РЕДУ ЗА САНУ 37 КАНДИДАТА: Академик Костић о предстојећим изборима у Српској академији наука и уметности
ОСАМ одељења Српске академије наука и уметности предложило је 37 кандидата за дописне чланове. За редовне је предложено 14, а за иностране чланове САНУ шесторо кандидата. Коначан списак са именима биће састављен у четвртак, а о њима ће се гласати на изборној Скупштини 4. новембра.
Академик Владимир Костић и дописни члан Драган Војводић / Фото Танјуг
Ово је у понедељак рекао председник Академије Владимир Костић и навео да је Одељење језика и књижевности предложило три кандидата, Оделење историјских наука пет, а исто толико и Одељење друштвених наука, Одељење уметности осам, Одељење за метематику, физику и гео-науке четири, Одељење медицинских наука једног, хемијских и биолошких наука четири и Оделење техничких наука предложило је седам кандидата.
- Тешко да ће сви бити изабрани, а овако велики број предлога је последица мале бројности академије, јер САНУ има 124 члана, а то је најмањи број у последњих неколико деценија - навео је Костић. - Овим предлозима завршава се први круг изборног циклуса који траје годину дана и није пријатан ни за кога. Има доста реакција са стране у циљу да се академији сугерише кога да изабере. Не кажем да САНУ не греши, али изборни процес је, ипак, праведан.
Говорећи о укупном броју академика, Костић је навео да је САНУ најмалобројнија у региону. Како је појаснио, ми имамо 1,8 академика на 100.000 становника, док у Македонији тај проценат износи 2,2, у Словенији и Хрватској 4,5, а у Црној Гори чак седам.
- Обично је САНУ имала око 150 чланова, сада је доста испод тог броја, само на Оделењу техничких наука умрло је седморо колега, па то одељење сада има 12 чланова - истакао је Костић.
Нагласио је да ће крајем августа и почетком септембра јавности бити доступни реферати о свим кандидатима.
Говорећи о предстојећим активностима, Костић је навео и да ће бити одржана четири важна скупа - о српском културном наслеђу на КиМ, о пандемији ковида 19, Паркинсоновој болести и стању и перспективама образовања у Србији.
МЕДАЉА ЗА НАЈБОЉЕ
АКАДЕМИК Костић најавио да ће Академија од ове године додељивати Медаљу САНУ која није предвиђена само за њене чланове:
- Планирано је да се једне године доделе две медаље - за друштвено-хуманистичке и природне науке, а следеће године једна за уметност. Рок за пријављивање истиче 30. јуна, добитник ће бити познат 1. новембра, а медаља ће му бити уручена 19. новембра. Идејно решење рађено је у сарадњи са Факултетом примењених уметности.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
АКАДЕМИЈА ЋЕ БИТИ ОСНАЖЕНА ДАМАМА: Одељења САНУ претходно изабрала кандидате
28. 05. 2021. у 10:34
ВИТЕЗ БЕЗ ПОДРШКЕ: Тајно гласање чланова одељења за језик и књижевност САНУ
26. 05. 2021. у 08:33
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
Коментари (0)