БАКТЕРИЈЕ У УСТИМА "ОТКРИВАЈУ" АЛЦХАЈМЕРА: Хоћи ли ново откриће помоћи здрављу људског мозга?
ОДРЕЂЕНЕ бактерије које су присутне у устима могу да буду повезане са променама мождане функције како старимо, наводе стручњаци.
Фото Shutterstock
Студија, коју је водио Универзитет у Ексетеру, у Енглеској, открила је да су одређене врсте бактерија повезане са бољим памћењем и пажњом, док су друге повезане са лошим здрављем мозга и Алцхајмеровом болешћу.
Водећа ауторка студије др Џоана Леро рекла је да ћемо можда моћи да предвидимо да ли неко носи ген за Алцхајмерову болест чак и пре него што се појаве симптоми или та особа помисли да се обрати лекару.
Истраживање је још у раној фази, али научници сада испитују да ли унос одређених здравих намирница, као што је зелено лиснато поврће богато нитратима, може позитивно да утиче на здравље мозга подстицањем развоја одређених бактерија.
Препоручујемо
"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
СРПКИЊА КОЈА ЈЕ ОЧАРАЛА МУСОЛИНИЈА Одбила италијанско држављанство: "На дну моје душе - Српство"
ТОКОМ изложбе у Риму 1935. године, где је Милена Павловић излагала са италијанским уметницима, Мусолини је препознао њено презиме и застао да је упозна.
05. 11. 2025. у 08:43
Коментари (0)