ВЕЖБЕ И РЕКРЕАЦИЈА: Убрзајте и олакшајте опоравак након повреде мишића листа (ФОТО)

В. Н.

03. 08. 2023. у 09:50

УКОЛИКО сте физички активни, вероватно вам се десило да истегнете мишић или да добијете мало јачу упалу.

ВЕЖБЕ И РЕКРЕАЦИЈА: Убрзајте и олакшајте опоравак након повреде мишића листа (ФОТО)

Фото: Shutterstock

Упала мишића обично се јавља дан-два након интензивног тренинга или физичког напора на које тело није навикло. Тада се у мишићу јављају тзв. микрооштећења која нарушавају функционалну равнотежу унутар ткива. Додуше ова микрооштећења су нормална за људе који су редовном тренингу и у процесу изградње мишића и издржљивости, те нема разлога за било какву бригу, охрабрује кондициони тренер Дејан Халај.

Међутим, упозорава да приликом вежбања може доћи и до озбиљних повреда. Насупрот упали мишића која је саставни део стицања физичке кондиције, руптура представља делимични или потпуни прекид мишићног ткива који захтева исправно лечење како би се минимализовао ризик од стварања ожиљка и повратиле све фукнције. Руптура мишића једна је од најчешћих спортских повреда.

Ова врста повреде најчешће настаје приликом експлозивних покрета који комбинују брзину и снагу.

- Нагли доскок, заустављање или незгодна и оштра промена правца кретања такође могу довести до руптуре мишића, као и директан ударац. У највећем броју случајева, ради се о повреди која је локализована на мишићно-тетивним прелазима - објашњава Халај.

Према његовим речима, приликом повреде, особа осети пробадајући, оштар бол, покретљивост је моментално ограничена и најчешће болна. Пуцање мишића може пратити и непријатан звук. У зависности од места и интензитета повреде, може да се јави и осећај снажног истегнућа мишића или осећај прекинутости ткива.

- Понекад се у случајевима веће руптуре она може осетити и физички, прелазећи руком преко коже или бити видљива као благо удубљење - каже Халај. - Како бисте излечили ову незгодну повреду потребно је да се придржавате следећих савета.

Фото: Приватна архива

 

Мировање и масирање

Првих пар дана након повреде потребно је мировање са константним хлађењем мишића хладним облогама или леденим плочама у трајању од 20 минута на сваких осам сати. Уз то препорука је благо масирање хладним геловима као и узимање аналгетика по потреби. Након тога, када осетите да се бол полако повлачи прелазите на физикалне вежбе.

Фото: Приватна архива

 

Први корак

Узмите ваљак за масажу мишића и лагано прелазите ногом односно листовима преко њега. То радите у трајању од 10 мин.

Фото: Приватна архива

Други корак

Еластичном гумом затегните стопало у висини прстију на ногама. Руком дозирате јачину и оптерећење. Полако опружите стопало до границе бола и затим га вратите у првобитан положај. Урадите 15 до 20 понављања ове вежбе у четири серије.

Фото: Приватна архива

Трећи корак

Ослонац вам је на једној нози (повређеној). Полако се подижите на прсте и задржите у том положају пет секунди након чега се вратите у првобитан положај. Урадите 15 понављања ове вежбе у четири серије.

БОНУС ВИДЕО - ЈЕДНОСТАВНЕ ВЕЖБЕ ЗА ЈУТАРЊЕ РАЗГИБАВАЊЕ: Мало времена за леп почетак дана

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК НА ЗАПАДУ: Русија последњих недеља заузела више територија, него Кијев у контраофанзиви 2023.

ШОК НА ЗАПАДУ: Русија последњих недеља заузела више територија, него Кијев у контраофанзиви 2023.

РУСКЕ снаге су при напредовању последњих недеља, укључујући у Харковској области, заузеле више територија, него украјинска војска током неуспешне контраофанзиве 2023. године, пише лист „Вашингтон пост“, позивајући се на аналитичаре.

18. 05. 2024. у 08:18

Коментари (0)

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове