БАГЕРИМА НА "ДИВЉЕ" ОБЈЕКТЕ: Одзвонило бесправној градњи од мора до Дурмитора
ЕКСПАНЗИЈА бесправне градње од мора до Дурмитора изгледа да је одзвонило. Највећа препрека „дивљим градитељима“ биће нови Закон о легализацији бесправних објекта, који је већ у скупштинској процедури. Из Владе Црне Горе поручују да то законско решење доноси строга правила која ће се стриктно спроводити.

Foto: Profimedia
Међутим, онима који су већ изградили објекте мимо плана и закона, уместо рушења, држав нуди још једну шансу да их легализују. Олакшавајућа околност је што трошкови легализације неће морати да се плате одједном, већ у ратама до највише 30 година. Старим законом из 2017.године, од око 62.000 поднесених захтева за легализацију легализовано је свега 3.397 бесправних објеката.
- Сваки објект који је урађен бесправно, а који не угрожава јавни интерес биће легализован у складу са овим законом уколико је изграђен до момента до када се обави сателитско снимање које је у току. Након тог термина сваки објекат који буде изграђен нелегално биће срушен, поручио је министр урбанизма, просторног планирања и државне имовине Славен Радуновић.
У Црној Гори, према подацима ресорног министарства, у периоду од почетка 2020.до краја 2024.године, донето је 261 решење о рушењу бесправно изграђених објеката. За то време, на основу одкука урбанистичко-грађевинске инспекције, срушене су 22 „дивље“ грађевине. Највише бесправних објеката је у општинама Бар, Улцињ и на Жабљаку.
Нови закон доноси и јаснија правила за легализацију. Објекат мора бити видљив на сателитском снимку. имати решење имовинско-прваних односа и приступ јавном путу. Не сме бити грађен на простору намењеном за инфрструктуру или објекте од општег интереса. Привремени и објекти који не испуњавају техничке и сигурносне услове неће моћи да се легализују. Сви који остану ван законских токова –било да нису поднели захтев за легализацију, да су одбијени, да објекат нису уписали у катастар или игноришу решење о рушењу –платиће годишњу накнаду за коришћење простора. Износ ће зависити од зоне и тржишне вредности објекта.
- Годишња накнада се обрачунава по метру квадратном нето, површине објекта, у распону од 0,5 одсто до 3 одсто просечне тржишне цене новоградње у зони у којој се објекат налази. Коначан износ, зону и начин плаћања утврђује надлежни орган локалне самоуправе, уз претходну сагласност министарства, пише у тексту закона.
У сврху ефкасније борбе против нелегалне градње, Влада је 2020.године основала државно предузеће „Заштита простора Црне Горе“ за обављање послова спровођења административних извршења решења о рушењу, уклањању и враћању у првобитно стање земљишта и објеката које издају надлежне инспекцијске службе.
ЗАШТИТА
Закон предвиђа и заштиту грађана који станују у бесправно саграђеном објекту –ако дође до рушења, неће остати без крова над главом, јер је локална самоупраава дужна да им обезбеди алтернативни смештај.
- Алтернативни смештај се обезбеђује као привремени смештај, давањем стана у закуп, давањем накнаде за закупнину или на други начин, у складу са прописом јединице локалне самоуправе, наводи се у у тексту закона.

ФРАНЦУСКИ ДОКУМЕНТ: Русија ће напасти Балкан за три до пет година, Европи прети велики рат
ФРАНЦУСКЕ власти сматрају да је 2030. године могућ велики сукоб у Европи, а у који би била увучена Француска и њени савезници, наводи се у „Стратешком националном прегледу“ те земље за 2025. годину.
15. 07. 2025. у 11:22

"ЗАШТО НЕ УДАРИШ НА МОСКВУ?!" Детаљи разговора Трампа и Зеленског, на Русију ће падати ракете које Срби памте по злу?
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп разматра могућност да Украјини пошаље крстареће ракете Томахавк, преноси Вашингтон пост позивајући се на извор упознат са разговорима у Белој кући. Наведене ракете се још увек не налазе на званичном списку, али би могле бити укључене у каснијим пакетима помоћи.
15. 07. 2025. у 09:36

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)