ЖЕЉКО (14) ЈЕ СВИРЕПО ИЗМАСАКРИРАН: Прошло је 30 година од злочина без казне - нападачи стигли са територије Црне Горе
НИ после 30 година од масакра над цивилним становништвом у селима Поникве, Трпиње и Шапићи у општини Чајниче никад нико није одговарао, а многи учесници ових дешавања проглашени су чак за жртве рата и ратних дешавања.

Архива
Четрнаестог фебруара навршило се 30 година од масакра над цивилним становништвом у селима Поникве, Трпиње и Шапићи у општини Чајниче. За овај злочин још нико није одговарао, нити се када повела ваљана истрага о злочину, у којем је убијено и измасакрирано 25 цивила, углавном стараца и деце, а села опљачкана и спаљена.
Најмлађа жртва био је дечак Жељко Машић, стар 14 година, који је свирепо измасакриран, а најстарија жртва је био старац Алекса Танасковић од 80 година. Том приликом рањена је и заробљена седмогодишња Ивана Машић, која је са мајком Полком одведена у логор у Горажде.
Тридесетогодишња Полка Машић је после заробљеништва и размене, преминула након четири месеца, од последица физичке тортуре у Ратном затвору у Горажду.
- Напад на села догодио се 14. фебруара 1993. године у раним јутарњим часовима са територије Црне Горе, тачније пљеваљске Буковице. Снаге босанско-херцеговачких муслимана, претходно дошле из Горажда, које је било под заштитом ОУН, и ту се појачале, мештанима пљевљаске општине, који су им уједно били и водичи, јер су добро познавали тај терен. Ту су се прегруписали, а онда са територије Црне Горе кренуле у општи напад на наша села, која су била незаштићена, јер смо сматрали да нам не прети опасност са црногорске стране - кажу преживели сведоци овог масакра.
Они напомињу да су у покушају да пронађу спас кренули у бекство према територији Црне Горе, али су у селу Тројан и другим местима страдали од муслиманских снага, који су им ту били направиле заседе.
Формиран предмет
СПЕЦИЈАЛНО државно тужилаштво (СДТ) Црне Горе формирало је предмет и у току је извиђај због основа сумње да су у ратном злочину против цивилног становништва у Чајничу учествовали и држављани Црне Горе, саопштено је прошле године из СДТ.
Последњих година било је више апела према институцијама Црне Горе да се испитају наводи о улози једног броја црногорских држављана у злочину 1993. године у Чајничу. Податке о овом злочину црногорским институцијама доставили су тужиоци из БиХ, посебно из Требиња.
Још 19. фебруара 1993. године полиција из Чајнича је Центру безбедности у Пљевљима доставила списак 38 лица са подручја општине Пљевља која су учествовала у оружаном нападу на подручју општине Чајниче 14. фебруара 1993. године али је и то како тада тако и данас остало без одговора.
- У Тројану је за само сат, и у пречнику од сто метара, убијено десет цивила. На истом месту рањена је шестогодишња девојчица Ивана Машић, која је заједно са мајком Полком заробљена и одведена у заробљеништво у Горажде - наводе преживели из овог масакра.
Како тврде Срби из околине Чајнича, злочину који су са муслиманским снагама из Горажда починили и муслимани из пљеваљске Буковице, по својој бестијалности нема равног. У селима Поникве убијени су Његош, Душанка, Бранко, Трифко, Божо и Станојка Дачевић, Душко Катана, Вучко и Стево Ковачевић, Чедо Поповић, Душан Чокорило, Даринка Пјевић, Жељко Машић и Мирко Крнојелац.
У Гламочевићима су убијени цивили Милан Вујовић, Ратко Крезовић, Радован Станичић, Алекса Танасковић, Тодор Јањић и Мирко Ласица. У Бучковићима су масакрирани Млађен Дракула, Никола Пљеваљчић и Владо Ћуковић.
- У зору 14. фебруара 1993. године напали су наше село. Гореле су куће у суседним селима и пуцало се са свих страна. Ми смо, покушавајући да спасемо децу, кренули према селу Поникве да бисмо прешли на црногорску територију у Буковицу. Нас четири жене и четворо деце на путу према Тројану упали смо у заседу. На лицу места убили су ми тринестогодишњег сина Жељка, а мене су ранили у главу, ногу и у руку – казала је раније за „Новости“, Дана Машић. Она је тада напоменула да је том приликом познала комшије из пљеваљске Буковице.

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.
30. 04. 2025. у 16:55

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ХАОС И ДРАМА НА САБАЛЕНКИНОМ МЕЧУ: Свађа. прозивке и на крају одлазак без руковања (ВИДЕО)
БЕЛОРУСКИЊА Арина Сабаленка савладала је Марту Костјук из Украјине за пласман у полуфинале мастерса у Мадриду, а то је било све само не обичан меч.
01. 05. 2025. у 09:30
Коментари (0)