ЕКСПЕРТИ ОЧЕКУЈУ И ДО 7.000 СТРАНАЦА ЗАИНТЕРЕСОВАНИХ ЗА ЦГ ПАСОШ: Од измене критеријума за стицање држављанства, предато више од 900 захтева

ПРЕМА подацима Министарства унутрашњих послова, од када су се у фебруару променили критеријуми за стицање црногорског држављанства, захтев је поднела 921 особа. Како оцењују у Алтернативи, политика је деценијама главни параметар за одређивање тих критеријума, што је довело до тога да више од 30.000 људи који годинама живе у Црној Гори није успело да добије држављанство.

ЕКСПЕРТИ ОЧЕКУЈУ И ДО 7.000 СТРАНАЦА ЗАИНТЕРЕСОВАНИХ ЗА ЦГ ПАСОШ: Од измене критеријума за стицање држављанства, предато више од 900 захтева

Фото gov-me

Како тврди координаторка ове организације Исидора Бачић, упркос новим критеријумима, те особе се свакодневно суочавају са проблемима.

- Проблеми су најчешће прекиди боравка, случајни или намерни, грађани добијају недовољно информација на шалтерима - тврди Бачићева. - Било је и случајева да се различитим особама тражи и различита документација, што указује да Закон није важио једнако за све.

Исидора Бачић, Фото Фејсбук

Из МУП подсећају да су, сходно Закону о црногорском држављанству, у обавези да одлуку о поднетим захтевима донесу у року од једне године од дана покретања поступка.

Према оцени експерта за статусна питања странаца и миграната Бојана Бугарина, реално је очекивати да, уколико измењене одлуке остану на снази у наредном периоду, захтев поднесе и до 7.000 странаца до краја године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

Коментари (0)