ПРАТИЛАЦА ИМА 880, ПОТРЕБНО ЈОШ 200: Град наменио милијарду динара за асистенте деци са сметњама у развоју

Б. Борисављевић

26. 01. 2024. у 10:50

УСЛУГУ личног пратиоца у Београду користи 880 деце са сметњама у развоју, а на листи чекања је 200 малишана, што је за 60 мање него лане. Град ће наставити да финанисира ову услугу, а у овој години је планирано да се за те намене издвоји око милијарду динара. Крајњи циљ надлежних је укидање листе чекања. Да је велико интересовање говори и податак да је пре девет година ову услугу тражило 140 деце, а данас 1.080.

ПРАТИЛАЦА ИМА 880, ПОТРЕБНО ЈОШ 200: Град наменио милијарду динара за асистенте деци са сметњама у развоју

фото Приватна архива

Како наводе у Секретаријату за социјалну заштиту, услуга лични пратилац детета је намењена малишанима са инвалидитетом, односно сметњама у развоју којима је потребна подршка за задовољавање основних потреба у свакодневном животу - кретања, одржавања личне хигијене, храњења, облачења и слично. Неопходно је да је дете укључено у васпитно-образовну установу, односно школу, до краја редовног школовања, укључујући завршетак средње школе.

УСЛУГА ОД 2014. ГОДИНЕ

Услуга лични пратилац детета пружа се без прекида почев од 2014. године, када је пружана пројектно, затим је 2016. године уведена у систем социјалне заштите Града.

Лични пратилац задужен је да прати само једно дете. Када је уведена, пре девет година, било је 44 личних пратилаца.

- Овакав вид услуге социјалне заштите обезбеђује се за сваког корисника у трајању до највише осам сати дневно, односно до 40 сати недељно, у складу са процењеним потребама детета, о чему одлучује Центар за социјални рад - наводе у Секретаријату за социјалну заштиту. - При утврђивању потреба и целисходности обезбеђивања услуге лични пратилац, центар ће посебно ценити породични статус домаћинства детета са сметњама у развоју, као и степене подршке, а у складу са прописаним стандардима за пружање услуга социјалне заштите. Предност ће имати малишани из једнородитељских породица, без других чланова породичног домаћинства који могу преузети бригу о детету, као и деца са првим и другим степеном подршке.

Лични пратилац детета мора да има завршену средњу школу, као и дводневну обуку по акредитованом програму, што се верификује сертификатом који издаје републички Завод за социјалну заштиту. На обуци они уче практичне вештине, које су им потребне у директном контакту и раду са децом са сметњама у развоју. Потребно је да имају лекарску потврду да су способни за рад са децом. Ова услуга је у потпуности финансирана из буџета Града, што значи да је родитељи деце са сметњама у развоју не плаћају. Захтев за добијање личног пратиоца подносе Центру за социјални рад.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДОДИК УОЧИ САСТАНКА СА ПУТИНОМ: Открио шта ће тражити од руског председника

ДОДИК УОЧИ САСТАНКА СА ПУТИНОМ: Открио шта ће тражити од руског председника

ПРЕДСЕДНИК Републике Српске Милорад Додик открио је, уочи састанка са председником Русије Владимиром Путином у Санкт Петербургу, да ће тражити од председника Руске Федерације да се размотри начин на који би се могло обезбедити присуство Републике Српске и њена видљивост на Форуму БРИКС.

06. 06. 2024. у 15:30

НЕМАЧКА ИМА НОВИ ПЛАН ЗА УКРАЈИНУ: Спрема се другачија стратегија

НЕМАЧКА ИМА НОВИ ПЛАН ЗА УКРАЈИНУ: Спрема се другачија стратегија

ЗАПАД мора да подстакне Украјину да започне мировне преговоре са Русијом како би избегао глобални сукоб, рекла је Алис Вајдел, копредседавајућа десничарске немачке странке Алтернатива за Немачку (АфД), током говора у Бундестагу.

06. 06. 2024. у 15:19

НЕКАД БИЛИ БЛИСКИ, ПРЕКИНУЛИ КОНТАКТ: Зашто Ноле и Ана више не причају?

НЕКАД БИЛИ БЛИСКИ, ПРЕКИНУЛИ КОНТАКТ: Зашто Ноле и Ана више не причају?

ОДНОС Ане Ивановић и Новака Ђоковића дуго је тема спекулација и нагађања, а како и не би када се знају још од малих ногу и када је свима добро позато да су некада били изузетно блиски.

06. 06. 2024. у 15:23

Коментари (0)

НОВОСТИ ЈЕДИНЕ ИЗ СРБИЈЕ НА ЛИЦУ МЕСТА! Новак Ђоковић оперисан у Паризу, ево како је све протекло