ЗАМЕНА ГОРИОНИКА УГРЕЈАЋЕ БЕОГРАДСКЕ СТАНОВЕ: Иако су котларнице на мазут угашене, за укључење потребно највише 24 сата
АКТУЕЛНА енергетска криза која потреса цео свет, покренула је питање поновног паљења котларница на мазут како би се, у случају да не буде довољно гаса, загрејали станови у престоници.
Прелазак на наплату грејања по потрошњи вишеструко користан
Иако је велики број локалних котларница по зградама током протекле две деценије "запечаћен" и прикључен на даљински систем грејања, због смањења загађења животне средине, уколико буде неопходно, топлане се могу опет у кратком року преоријентисати на мазут.
Према речима проф. др Милоша Бањца, са Катедре за термомеханику Машинског факултета, поступак је једноставан, није скуп и траје неколико сати. Он наводи да "Електране" треба да буду спремне и на ту могућност, као и да би неке од београдских топлана требало да се припреме за враћање на стари систем.
- Потребно је скинути горионике на природни гас и ставити поново оне за мазут, које електране већ имају - објашњава професор Бањац. - То је једини технички захтев који треба испунити, за шта је потребно највише 24 сата, како би се котао у погону охладио, а затим и да се једном тако великом постројењу, пречника два до три метра и дужине десет метара, заменио горионик.
НА СИСТЕМУ 22,5 МИЛИОНА КВАДРАТА
У СИСТЕМУ даљинског грејања је 22,5 милиона квадратних метара стамбеног и пословног простора. У последњих десет година, удео потрошње гаса у грејању је повећан са 81 до 96 одсто.
"Електране" загревају око 360.000 станова, а у јеку сезоне се дневно троши три милиона кубика гаса и 3.000 тона мазута као алтернативног горива.
Професор Бањац наводи да, и ако дође до проблема у снабдевању, гас неће у тренутку нестати. Он наводи да постоје залихе у складиштима топлана, робним резервама и НИС. Враћање на мазут значиће топле станове и јефитиније грејање, али и већу количину штетних микрочестица у ваздуху, јер је реч о прљавом гориву које у свом саставу има сумпороксид и азотоксид.
"Електране", које греју више од 22 милиона квадратних метара простора, већ су наручиле 8.500 тона мазута, који ће већ почео да стиже, а испоруке ће бити и у наредна два месеца. Са постојећим резервама требало би да буде довољно, у слуачају проблема са набавком гаса. У току је ремонт постројења, како би све било спремно за почетак грејне сезоне. Функционалне пробе система даљинског грејања планиране су за 1. октобар.
У свом саставу "Електране" имају 14 топлана. У периоду од 1987. до 2020. године угашено је око 200 индивидуалних котларница које су биле у систему "Електрана", као и више од 1.000 које су ван њега.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
Коментари (0)