MUK na “Marakani”, 39 godina kasnije Olivije Žiru nekim polumakazicama uradio je ono što i Dušan Savić 1978. na “Hajberiju” u korist našeg kluba, smestio je loptu u mrežu Borjana u 85. minutu i doneo Arsenalu pobedu nad Crvenom zvezdom 1:0 (0:0) u 3. kolu Lige Evrope grupe “H”.

Crvena zvezda je odigrala egal utakmicu sa “tobdžijama” zaslužila aplauz 50.000 ljudi na “Marakani” i stiče se utisak da je francuski sudija Benoa Bastijen bespotrebno isključio Rodića u 80. minutu i tako pomogao gostima koji su igrali u šarenom sastavu bez najvećih zvezda, ali sa maestralnim Petrom Čehom, a na kraju i sa Vilšerom, Volkotom i Žiruom da osvoje više od zasluženog boda.

Prava je šteta što Zvezda nije stekla prednost u prvih 45. minuta jer je tempo igre bio po njenoj meri. Gosti su imali zicer preko Volkota (Borjan sjajno odbranio nogom iz blizine), ali crveno-beli su odigrali borbeno, muški, taktički odlično koristeći svaku osvojenu loptu da jurišaju u kontre. “Tobdžije” nisu delovale kao ekipa gladna pobede, a njihovi glavni igrači iz ove postave Kokelan, Vilšir i pogotovo Volkot nisu bili raspoloženi za igru.

Da je Gelor Kanga bio na novu prethodnih evropskih izdanja, mreža Čeha bi se verovatno zatresla. Ričmond Boaći je lako je bežao Holdingu, nije imao sreće u 26. minutu da posle kornera lopta uđe u mrežu jer se od prečke odbila u polje. Radonjić je potom ostao sam pred Čehom, ali je iskusni golman sjajno odbranio.

Kad je Zvezda izdržala početni nalet Arsenala u nastavku (šansa Žirua), usledio je petominutni uragan koji se nije završio pogotkom jer je Peter Čeh pokazao svetsku klasu. Redom je branio udarce Srnića, Radonjića posle odličnih kontri. Između tih prilika i Milan Borjan je skinuo dobar šut Nelsona. Zvezda je dobro zatvarala sve prilaze Borjanu, igrala mirno, tražila rupe u odbrani a onda je sudija Bastijen isključio Milana Rodića bez ikakvog razloga. Levi bek je nadskočio Volkota, izbio loptu i pao preko njega. Izvadio je Francuz žuti karton, drugi Rodiću i ostavio Zvezdu sa igračem manje 10 poslednjih minuta oduzimajući joj i relanu šansu da osvoji više od boda. A, nije prošlo mnogo kad su Volkot, Vilšer i Žiru odradili akciju koja je svojstvena njihovim biografijama i doneli pobedu Arsenalu.

C. ZVEZDA – ARSENAL 0:1 (0:0)
STRELCI: Žiru u 85. minutu. Stadion: “Rajko Mitić”. Gledalaca: 50.000. Sudija: Benoa Bastijen (Francuska) 5. Žuti kartoni: Rodić, Boaći, Le Talek, Borjan, Babić (C. Zvezda), Kokelan, Nelson (Arsenal). Crveni karton: Rodić (C. Zvezda) u 80. minutu.
CRVENA ZVEZDA: Borjan 7 – Stojković 6,5, Savić 7 (od 65. Babić 6,5), Le Talek 7, Rodić 6,5 – Donald 7, Krstičić 7,5 – Srnić 7 (od 83. Gobeljić -), Kanga 7, Radonjić 7, Boaći 7,5 (od 79. Pešić -).
ARSENAL: Čeh 8 – Debiši 6,5, Elneni 7, Holding 6,5 – Nelson 7, Kokelan 6,5 (od 89. Šif -), Vilkok 7 (od 89. Megvejn -), Majtlend-Nils 7 – Volkot 7, Vilšir 7 – Žiru 7,5.
IGRAČ UTAKMICE: Peter Čeh (Arsenal).

SPEKTAKL NA “MARAKANI”
I bio je spektakl. Dupke puna “Marakana” grmela je 90 minuta, orila se pesma, igrači su sa tribina dobijali milione decibela i vraćali su velikom borbom i dobrom igrom. Pevalo se i “Duletu Saviću”, prizivao se gol možda sina Vujadina, uzdisalo se za šansama, aplaudiralo za svaki dobar potez.
Koreografija s početka meča kad “Zvezdina pesnica zaustavlja topovsko đule” slobodno je mogla da opiše i ceo meč u kome su crveno-beli uz pomoć 12. igrača sa tribina na kraju… A koreografija “Svetog Stefana Mirotočivog” mogla je da oslika po svemu prikazanom miroljubivi rezultat da nije bilo sudije Bastijena i Olivija Žirua. Zato su sudije i gosti ispraćeni skandiranjem “UEFA mafija”, a igrači Zvezde pesmom i aplauzima.

KANGA MENjAO DRES
GELOR Kanga se stgropoštao na travu posle svega 90 sekundi. Svi su se uhvatili za glavu sluteći na povredu ali na sreću Gabonac je samo dobio udarac u glavu od Nilsa. Tekla je i krv, pa je Kanga nastavio mečl u novom dresu.