EGIPĆANI TRAŽE VRAĆANJE KULTURNOG BLAGA: Kamen iz Rozete je simbol kulturnog imperijalizma

Tanjug

05. 10. 2022. u 17:13

ISTAKNUTI egipatski arheolozi ponovili su poziv za vraćanje kamena iz Rozete, iz Britanskog muzeja u Egipat, 200 godina nakon što je dešifrovanje ploče otkrilo tajne hijeroglifskog pisma i označilo rođenje egiptologije.

ЕГИПЋАНИ ТРАЖЕ ВРАЋАЊЕ КУЛТУРНОГ БЛАГА: Камен из Розете је симбол културног империјализма

Foto: pixabay

Internet kampanja arheologa do sada je prikupila 2.500 potpisa i ima za cilj da "kaže Egipćanima šta im je oduzeto", rekla je Monika Hana, vršilac dužnosti dekana Koledža za arheologiju u egipatskom gradu Asuanu.

-Kamen iz Rozete je simbol kulturnog nasilja, kamen je simbol kulturnog imperijalizma. Vraćanje kamena je simbol promene stvari - da više nismo u 19. veku i da treba da radimo sa etičkim kodeksom 21. veka, poručila je Hana.

Portparol Britanskog muzeja rekao je da nije bilo formalnog zahteva egipatske vlade za povratak kamena iz Rozete.

Muzej 13. oktobra otvara izložbu pod nazivom "Hijeroglifi: otključavanje drevnog Egipta".

Kamen iz Rozete datira iz 196. godine pre nove ere i iskopala ga je Napoleonova vojska u severnom Egiptu 1799. Postao je britansko vlasništvo nakon Napoleonovog poraza, prema uslovima Aleksandrijskog sporazuma iz 1801, zajedno sa drugim antikvitetima koje su pronašli Francuzi, i poslat je u Britaniju.

Smešten je u Britanskom muzeju od 1802.

Egipatski arheolozi su ranije pozivali na njegov povratak, ali se nadaju da će sve češći pozivi zapadnim muzejima da vrate artefakte pomoći njihovom cilju.

BONUS VIDEO - SEĆANjE: Pavle Vujisić nije završio glumu, ali mnogima je mogao da bude profesor

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ČUVAMO DEDOVINU I GROBOVE SINOVA Uprkos tragedijama, porodica Mihajla Tomaševića, iz Suvog Grla kod Srbice, opstaje na svom ognjištu (FOTO)

ČUVAMO DEDOVINU I GROBOVE SINOVA Uprkos tragedijama, porodica Mihajla Tomaševića, iz Suvog Grla kod Srbice, opstaje na svom ognjištu (FOTO)

OVO su grobovi mojih sinova. Stojadina, rođenog 1979, koji je poginuo na Košarama i Stevana, dve godine mlađeg, koji je 2002, vozeći traktor nagazio na protivtenkovsku minu koju su na putu u selu postavili Albanci. Ovde na groblju mi je druga kuća, a ona u kojoj živim sa suprugom Miladinkom Micom i sinom Darkom je nekoliko kilometara odavde. I, dok sam živ sa Kosova i Metohije seliti se neću, čuvaću svoj dom i grobove sinova.

18. 04. 2024. u 10:45

Komentari (0)

TURSKI POPIS SRBA IZ 1455. GODINE: Ovako su se zvali naši preci - stara imena koja su danas zaboravljena