PRAVE MUZEJ OD ŠTABA TERORISTA: U Končulju odaju počast zločincima - One koji su ubijali srpske policajce i danas veličaju i zovu "herojima"

Jelena Stojković

19. 05. 2024. u 09:00 >> 18:59

PREDSEDNIK Nacionalnog saveta Albanaca Nevzad Lutfiu najavio je preko društvenih mreža otvaranje muzeja u kući u Končulju u blizini Bujanovca, gde je u toku sukoba pre više od dve decenije bio smešten glavni štab takozvane Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca (OVPMB).

ПРАВЕ МУЗЕЈ ОД ШТАБА ТЕРОРИСТА: У Кончуљу одају почаст злочинцима - Оне који су убијали српске полицајце и данас величају и зову херојима

Foto: Facebook

On je pozvao svoje pratioce da u ponedeljak 20. maja dođu na svečano otvaranje muzeja uz poruku „Ne znamo kuda ćemo, ako ne znamo odakle smo došli“.

Foto: Facebook

Muzej-kuća se, ne slučajno, otvara na dan kada je pre 23 godine potpisan "Končuljski sporazum", čime se postiže dogovor o okončavanju sukoba između OVPMB i srpskih državnih snaga bezbednosti na jugu centralne Srbije.

Te 2001. godine komandanti OVPMB potpisali su "Izjavu o demilitarizaciji", a tri dana kasnije Vlada Srbije je objavila izjavu "Amnestija je izlaz", čime su i konačno okončani sukobi. Dve decenije kasnije Albanci sa juga Srbije ne odustaju od toga da ove terorističke snage nazivaju oslobodiocima i veličaju ih u svakoj prilici.

Brojni su spomenici, spomenobeležja, a u Velikom Trnovcu postoji u blizini stadiona muzej Ridvana Ćazimija - kapetana Lešija koji je predvodio OVPBM i koji je ubijen - u kome se nalaze džip u kome je stradao, radni sto, uniforma i drugi lični predmeti. U njegovom rodnom Trnovcu se o njemu govori kao heroju, a nema kuće u kojoj nije okačena njegova fotografija.

Koordinaciono telo

MESEC dana od početka sukoba formirano je Koordinaciono telo za jug Srbije, koje i danas postoji i na čijem čelu je tada bio Nebojša Čović. Cilj je bio hitan prestanak sukoba koji je uz posredovanje NATO i međunarodne zajednice okončan početkom juna 2001. ulaskom srpske vojske i policije u Kopnenu zonu bezbednosti (KZB). Pojas širok pet kilometara uz liniju sa Kosovom i Metohijom kontrolisala je do tada paravojna formacija koja je sebe nazivala Oslobodilačkom vojskom.

Čini se da albanski političari u jeku kampanje za lokalne izbore i dalje koriste ime kapetana Lešija i sukobe na jugu Srbije u političke svrhe, te se utrkuju ko će odati veću poštu "herojima", ili kako ih oni zovu "mučenicima", neslavnih sukoba u kojima je stradalo oko stotinu vojnika, policajaca i civila, te je njih 250 ranjeno.

Podsećamo, sve je počelo ubistvom trojice policajaca kod mesta Dobrosin u noći između 20. i 21. novembra 2000. godine, kada je zvanično počeo sukob između državnih snaga bezbednosti i naoružanih Albanaca okupljenih u takozvanu Oslobodilačku vojsku Preševa, Bujanovca i Medveđe (OVPMB) koja je nastala baš u ovom selu. Naoružani Albanci su tog dana preuzeli kontrolu nad nekoliko sela kao što su Končulj, Lučane, Dobrosin i Veliki Trnovac, stigavši do predgrađa Bujanovca. Tamo je posle nekoliko dana održan sastanak dve vlade, SRJ i Srbije, a na jug zemlje upućene su dodatne snage policije i vojske od kojih su formirane Združene snage bezbednosti (ZSB).

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Inovacija iz Japana kao savršen dodatak kolekciji „Art Must Go On“ Bate Spasojevića