Crvena zvezda je posle 10 godina u Ligi Evrope! U grotlu “Marakane” pred preko 50.000 vatrenih navijača, crveno-beli su nadmašili u svemu Krasnodar i fantastičnim golovima Nemanje Radonjića i Gelora Kange slavili 2:1 (1:0) i dosanjali desetogodišnji san. Nije ih u tome sprečio ni 12. igrač, nemački sudija Tobijas Štiler koji je sve vreme pokušavao da pomogne Rusima (produžio meč 10 minuta), izmislio je i penal u 82. minutu, raznim smešnim odlukama režirao dramu u poslednjih 10 minuta. Ali, što reče Ričmond Boaći: “Bog je bio na strani Zvezde”.

Bljesnula je Zvezda, igrala muški, energično, hrabro, pametno… Trener Vladan Milojević i četvrti evropski ispit položio je sa odličnim jer bez obzira na probleme oživeo je Frimponga, namestio Radonjića… Ali, Gelor Kanga je u noći velikog timskog slavlja ukrao šou briljantnom partijom za čistu desetku, uz golčinu koju ni ruski sistem “S 300” ne može da spreči.

Adrenalin sa tribina, domaća trava, “milioni decibela” sa tribina okovali su Ruse u prvih 20 minuta, a Nemanja Radonjić je zapalio stadion. Gol karijere, volej udarcem od prečku, a loptu u mrežu kao da jeodvela nevidljiva ruka. Delirijum , skidanje dresa, Rusi nisu znali gde su. Domaćin je imao jasan defanzivni plan, krila Milić i Radonjić obavljali su lavovski posao, a Kanga igrao kao Luka Modrić. Rusi su imali inicijativu, Zvezda kontre, Boaći pogodio stativu.

Start iz snova, 28 sekundi i projektil “mejd in Gabon” sa 30 metara. Šou, ljubljenje kamere, ples sa Donaldom. Zamirisala je Evropa ozbiljno, Zvezda je ostajala prvo bez junaka Milana Rodića koji je odigrao sa slomljenim prstom, pa bez fajtera Milića koji je završio u kolima hitne pomoći. A, imali su domaćini i pritisak Krasnodara koji je sve karte bacio na napad a do nade stigao uz pomoć Štilera. Izmislio je penal Stojkovića nad Vandersonom, a zatim sve uradio da Rusi vaskrsnu. Nisu jer su Zvezdini igrači uz frenetičnu podršku 50.000 ljudi izdržali i sedmi minut nadokande.

Zvezda je treći put u Ligi Evrope. Zvezda je to zaslužila igrama na terenu, “Marakana” je ponovo neosvojiva tvrđava.

GRMELA MARAKANA

GORELA je “Marakana”. Kao u stara dobra vremena, preko 40.000 ljudi ispunilo je tribine skoro sat vremena pre početka, “sever” je bio krcat, raspoložen i raspevan. Sem gostujućeg boksa gde se nalazilo desetak simpatizera Krasnodara, stadion “Rajko Mitić” je bio pun kao protiv Ludogoreca prošlog leta – 50.000 duša, a možda i koja hiljada više.

Prilikom izlaska na zagrevanje igrači Krasnodara su osetili samo deo ambijenta, a mnogi od njih su gledali prema severu pri izlasku na meč jer su “delije”, uz zaglušujuću buku, napravile koreografiju sa zbratimljenom srpskom i ruskom zastavom. Tresao se stadion. Ta ludačka energija sa tribina nosila je igrače koji su davali i poslednji atom snage za pobedu.

Bili su tu i heroji sa Košara, neko je iskoristio auditorijum da pita “Milenu da se uda za njega”. Nije bilo pirotehnike, ali delegat utakmice Žan Pol Mievi (Belgija) sigurno je zabeležio da su i stepenice bile zakrčene, a to će znatno olakšati kasu crveno-belih.

Stadion je “eksplodirao” uz poslednji zvuk pištaljke posle šest minuta nadoknate vremena koja je trajala kao večnost. Igrači Zvezde su imali snage za još jedan trk – onaj u počasnom krugu, pod svetlima baklje i pesmom koja se orila još dugo posle utakmice…

STRELCI: Radonjić u 7. i Kanga u 46. za Crvenu zvezdu, a Grankvist u 82. minutu iz penala za Krasnodar. Stadion:”Rajko Mitić”. Gledalaca: 50.720. Sudija: Tobijas Štiler (Nemačka) 5. Žiti kartoni: Radonjić, Donald, Kanga, Borjan, Savić, Boaći (C. Zvezda), Kabor, Ramirez, Grankvist (Krasnodar)

CRVENA ZVEZDA: Borjan 8 – Stojković 8,5 Savić 8, Frimpong 8, Rodić 8 (od 50. Gobeljić 7) Donald 8 – Milić 8 (od 71. Račić 7), Srnić 8, Kanga 9, Radonjić 8,5 (od 77. Pešić ) – Boaći 8.

KRASNODAR: Sinicin 6 – Petrov 6, Martinovič 6,5, Grankvist 6,5, Ramirez 5,5 – Gazinski 6,5, Kabore 6 (od 46. Žiguljev ) – Mamaev 6 (od 60. Pereira ), Klaeson 6, Vanderson 7,5 – Smolov 7 (od 66. Ivan ).

IGRAČ UTAKMICE: Gelor Kanga (C. zvezda)