ИЗРАЕЛСКИ ДИЈАБЕТОЛОГ ОТКРИВА: Органска храна и лековито биље најбоља терапија за дијабетес

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

06. 05. 2024. у 10:34

У СРБИЈИ од дијабетеса званично болује 773.000 људи, али је тај број знатно већи јер се процењује да је 40 одсто случајева недијагностиковано. Слична ситуација је и у свету, где чак седам одсто популације болује од шећерне болести, а чак 46,5 њих не зна да има овај поремећај здравља. Поражавајуће су и чињенице да две трећине оболелих живи у урбаним срединама и да се од осамдесетих година до данас, број оболелих од дијабетеса учетворостручио.

ИЗРАЕЛСКИ ДИЈАБЕТОЛОГ ОТКРИВА: Органска храна и лековито биље најбоља терапија за дијабетес

С.Димитријевић

У интервјуу за "Новости" израелски професор и светски признати дијабетолог Итамар Раз, који је био специјални гост скупа одржаног у Београду на тему "Синергија природе и науке у лечењу дијабетеса" каже да је кључни ризик за развој шећерне болести прекомерна телесна тежина, односно гојазност:

- Медицинска наука сада нуди ефикасне лекове за лечење гојазности, који доста добро делују. Истовремено се ради и на терапијама које коригују стање инсулинске резистенције, смањују количину масти у мишићима, а циљ је да она буде без негативних ефеката. Ове лекове, пацијенти који су у ризику морају да пију доживотно.

Како природа може да помогне у спречавању и лечењу дијабетеса?

- Природно гајена односно органска храна не садржи отрове и она је драгоцена за очување здравља. Јер, индустријска храна обилује токсинима који узрокују појаву гојазности, па самим тим и дијабетеса иако још нису откривени механизми који доводе до тога. Храна која садржи отрове наручито је лоша за жене које планирају да рађају и труднице. Што је концентрација отрова већа то је њихов ефекат лошији.

Да ли и лековито биље има значаја у лечењу дијабетеса?

- Ја сам велики поборник примене лековитог биља у лечењу и превенцији шећерне болести. Биоактивна једињења биљака посебно су значајна као допуна терапије дијабетеса, јер делују повољно на стимулацију секреције инсулина, глукозне транспортере и повећање сензитивности на инсулин.

Које биљке су добре за дијабетичаре?

- У клиничким студијама веома добре резултате показали су цимет, куркума, амла, горка диња, пискавица, свертија, јамболска шљива, кутки и сребрна свиленица, те оне данас представљају део иновативне биљне кулинарске терапије која у будућности може бити допуна досадашњим антидијабетес терапијама. Једно од искустава (праћење резултата код око 200 пацијената) указује да се применом природних препарата који садрже наведена једињења постиже регулација гликемије код 70 одсто пацијената кроз редукцију HbA1C уз постепено искључивање или корекцију дозе оралних хипогликемика и инсулина, а значајни су и ефекти редукције телесне масе.

Шта је још ваш савет онима који већ имају дијабетес? Како да га на најбољи могући начин држе под контролом?

- То је физичко вежбање, али ту имамо велики проблем код пацијената са дијабетесом јер могу да буду сувише гојазни да би вежбали или могу да буду превише стари за тако нешто. Али постоје вежбе које и они могу да раде. Рецимо, да седну равно на столици и пробају да одижу пете од пода бар десетак минута. То ангажује мишиће листова, бутинске и мишиће глутеуса. И већ доста инсулина се тако троши. Када радите ову вежбу 15 одсто шећера у мишићним ткивима на ногама падне, што доводи до 60 одсто пада инсулина у организму. Ово је тривијална вежба, свако може да је ради, а побољшање које она доноси је велико.

Особе са дијабетесом могу и активније да вежбају?

- Наравно, много је боље активније вежбати ко може, чак и екстремне спортове, попут трчања. Шест минута само дневно јаког физичког напора доводи до освежења за мозак, одржава га у доброј форми, повећава неуропластичност можданих ћелија, односно неурона. Неурони тако боље раде, повезани су, и мозак је у много здравијој ситуацији. И, наравно, уз физичку активност за добре резултате у контроли дијабетеса пожељна је и одговарајућа дијета.

Каква је ситуација у Израелу када се ради о оболевању од дијабетеса?

- У Израелу имамо драматичан пораст дијабетеса не само код старих и одраслих људи, већ и код деце до 14 година дијагностикујемо јако много старачког дијабетеса. Значи, не типа један 1, већ дијабетеса типа 2 који је природан код старијих људи.

Зашто је тако?

- Деца проводе много времена на мобилним телефонима, на нету, не вежбају, једу све и свашта, једу много шећера. У просеку једно дете у Израелу једе три пута више шећера дневно него што су његове телесне потребе. И зато имамо гојазност и имамо дијабетес.

Скупо обољење

Да ли оболели о дијебетеса имају адекватну помоћ од стране лекара и здравственог система уопште?

- Дијабетес је изузетно скупа болест и представља велики економски терет, не само за оболеле особе и њихове породице већ и за друштво у целини. У европском региону дијабетес је одговоран за готово 10 одсто трошкова у здравству, те су и улагања у клиничке студије и нове терапије висока и константна. Очекује се да ће до 2045. године једна од девет особа имати дијабетес, од чега 90 одсто дијабетес тип 2.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ ОД 380 ЕВРА: Хит понуда - авионом на 8, 11 или 12 дана на овој дестинацији (ФОТО)